
TVP Historia 2Program TV na Wtorek 29.04.2025
- 7:20Był taki dzień: 29 kwietnia (547)
felieton, Polska
29 kwietnia 1915 wynaleziono zamek błyskawiczny. W 1928 roku w Turcji wprowadzono alfabet łaciński. W 1978 roku utworzono niezależne od oficjalnych struktur Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża.
7:25
Spór o historię: Od Rapallo do Moskwydebata
Widzowie poznają okoliczności nawiązania współpracy niemiecko-radzieckiej w latach międzywojennych. Przedstawiciele obu krajów uważali ustalenia traktatu wersalskiego za niesprawiedliwe.
7:55
Flesz historii (709)cykl reportaży
Serwis informacyjny dla miłośników historii. Cotygodniowe aktualne informacje na temat imprez historycznych, seansów filmowych, wystaw itp.
- 8:10Odjazd: Mazury 1933-1944
serial obyczajowy
Serial produkcji polsko-niemieckiej. Opowiada o trudnym życiu na ziemiach leżących na pograniczu kraju. Akcja filmu rozpoczyna się w 1933 r.
8:55
Kuchnia Jagiellonów: Synowie Jagiełły początek ekspansji. Smaki od morza do morza (5)magazyn kulinarny
Historyk, dziennikarz i pisarz Łukasz Modelski, autor kilku książek o historii kuchni, odtworzy dawne potrawy. Przygotuje dnia, korzystając ze starych receptur, ale spróbuje unowocześnić skład.
- 9:20Historia Polski: Dwie flagi
film dokumentalny, Polska 2022
Z Muzeum Getta Warszawskiego twórcy przystępują do realizacji filmu o powstaniu w getcie warszawskim. Pragną uwzględnić udział ŻZW, organizacji związanej z prawicowymi ugrupowaniami żydowskimi.
- 10:25Encyklopedia II wojny światowej: Żukow
serial dokumentalny
Program historyczny popularyzujący wiedzę o II wojnie światowej.
10:45
Szlakiem miejsc niezwykłych: Pomniki historii: Strzegomcykl reportaży
Strzegom. Tu znajduje się jeden z największych kościołów na całym Dolnym Śląsku i wyśmienity zabytek kamiennej architektury gotyckiej na terenie Polski. Powstał w XIV wieku z inicjatywy joannitów.
- 10:55Wszystkie kolory świata: Nowa Zelandia: Wyspa Północna
serial dokumentalny
Seria dokumentalna poświęcona odkrywaniu uroków najciekawszych miejsc na świecie: ich naturalnych cudów, zabytków, wytworów lokalnych rzemieślników i zapierających dech w piersiach krajobrazów.
11:45
Wojownicy czasu: W krwawym polu, czyli Łucznica 1863cykl reportaży
W styczniu 1863 r. na ziemiach nieistniejącego formalnie od prawie 70 lat polskiego państwa wybuchło powstanie. Było ono najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym okresu porozbiorowego.
12:15
Czterdziestolatek - dwadzieścia lat później: Puste krzesło, czyli nie wierzę w Świętego Mikołaja (5/15)serial komediowy
Perypetie inżyniera Karwowskiego, jego żony Magdy, ich dorosłych dzieci i wnuków. Stefan musi stawić czoła nowej rzeczywistości po 1989 r.
13:10
Piosenką przez historię: Historia według Jacka - Ballada wrześniowacykl reportaży
Czwarty rozbiór Polski to określenie paktu Ribbentrop-Mołotow, podpisanego w 1939 r. między III Rzeszą a ZSRR. W umowie tej obydwa mocarstwa podzieliły między siebie terytoria m.in. Polski i Litwy.
13:15
Irena Santor. Magiczny jeden krokfilm dokumentalny, Polska 2024
Twórcy ukazują ikonę polskiej piosenki w momencie, gdy jej kariera powoli zbliża się ku końcowi. Nie zabraknie wspomnień, osobistych wyznań i refleksji na temat życia, twórczości, sukcesu i miłości.
14:10
Makłowicz w podróży: Podróż 16. Estonia - Wschódmagazyn kulinarny
Robert Makłowicz kulinarną podróż po Estonii zaczyna w Rakvere. Zamawia tu grochówkę i wędzoną golonkę. W restauracji starowierców próbuje uchy, blinów z farszem rybnym i leszcza.
- 14:35Legenda. Hubert Jerzy Wagner
film dokumentalny, Polska 2024
Portret człowieka, który trwale zapisał się w historii siatkówki jako zawodnik i trener. Pod jego wodzą polska drużyna zdobyła m.in. złoty medal olimpijski w Montrealu w 1976 roku.
- 15:30Korona królów (222)
telenowela historyczna
Ciąg dalszy opowieści o czasach panowania jednego z najwybitniejszych władców w dziejach Polski - Kazimierza Wielkiego, a także o jego życiu prywatnym u boku drugiej żony, Adelajdy Heskiej.
15:55
Mój ulubiony bohater Niepodległości: Adam Mickiewiczprogram historyczny
Znane osobistości opowiadają o swoich ulubionych historycznych bohaterach, którzy stali się wzorem do naśladowania oraz wpłynęli na ich życie. Wybory niektórych sław okażą się bardzo zaskakujące.
16:00
Nieznane twarze historii: Marco Polo (4/6)serial dokumentalny
Pamięć o Kleopatrze, Joannie d'Arc czy Szekspirze wciąż jest żywa, ale niewiele osób zna szczegóły ich życia i wyglądu. Derek de Lint chce stworzyć pełne profile psychologiczne, fizyczne i społeczne.
16:30
Sensacje XX wieku: Roman Czerniawski. Tajna graprogram historyczny
Prawdziwa historia polskiego agenta Romana Czerniawskiego pozostaje tajemnicą. Jednak pewne jest to, że działając jako agent Abwhery, przyczynił się do zwycięstwa aliantów w Normandii.
- 17:20Historia Polski: Ostatni świadek
film dokumentalny, Polska 2002
Historia Samuela Willenberga, uczestnika buntu w obozie śmierci w Treblince. Obecnie siedemdziesięcioletni mężczyzna jako najmłodszy ze wszystkich niemal czterystu więźniów uciekł z obozu.
18:10
Polacy na ratunek Żydom: Rodzina Postków (34)cykl reportaży
W kolejnych reportażach poznamy Polaków, którzy w czasie okupacji hitlerowskiej narażając życie swoje i swoich bliskich pomagali przeżyć osobom żydowskiego pochodzenia.
18:25
Polacy na ratunek Żydom: Marian Małowist (56)cykl reportaży
W kolejnych reportażach poznamy Polaków, którzy w czasie okupacji hitlerowskiej narażając życie swoje i swoich bliskich pomagali przeżyć osobom żydowskiego pochodzenia.
18:35
Było, nie minęło - kronika zwiadowców historiimagazyn historyczny
W programie prezentacja mało znanych, sensacyjnych i często kontrowersyjnych wydarzeń historycznych.
- 19:00Odjazd: Mazury 1944-1989
serial obyczajowy
Serial produkcji polsko-niemieckiej. Opowiada o trudnym życiu na ziemiach leżących na pograniczu kraju. Akcja filmu rozpoczyna się w 1933 r.
19:50
Polska i świat z historią w tle: Miłość w czasach wyklętychcykl reportaży
Józefa Życińska doskonale pamięta moment, w którym po raz pierwszy zobaczyła przyszłego męża. Ojciec w 1943 r. wysłał ją z meldunkiem do mjr. Jana Piwnika, do którego przyjechał Aleksander Życiński.
- 20:15Niebezpieczne miasta: Kapsztad (1)
film dokumentalny, Francja 2022
Wizyta w Kapsztadzie, który ma swoją mroczną stronę. Zabójstwa, kradzieże i ataki są tutaj na porządku dziennym.
21:10
22:45
Portrecistafilm dokumentalny, Polska 2005
Historia Wilhelma Brasse, fotografa, świadka tragicznych wydarzeń. W Oświęcimiu pod okiem SS prowadził fotograficzną dokumentację obozu.
- 23:35Był taki dzień: 29 kwietnia (547)
felieton, Polska
29 kwietnia 1915 wynaleziono zamek błyskawiczny. W 1928 roku w Turcji wprowadzono alfabet łaciński. W 1978 roku utworzono niezależne od oficjalnych struktur Wolne Związki Zawodowe Wybrzeża.
23:40
Sensacje XX wieku: Osaczeni, część 1 (1)program historyczny
W programie zawarto materiały archiwalne z procesu zbrodniarzy wojennych w Norymberdze. Widzowie zobaczą cele więzienne, w których przebywali m. in. Hermann Göring i Joachim von Ribbentrop.
0:10
Sensacje XX wieku: Osaczeni, część 2 (2)program historyczny
Odcinek poświęcony procesowi w Norymberdze. W programie zawarto materiały archiwalne z procesu zbrodniarzy wojennych. Widzowie zobaczą cele więzienne, w których przebywał m.in. Hermann Göring.
- 0:35Polak z Żytomierza
film dokumentalny, Polska 2004
Na terenie Żytomierszczyzny mieszka około 70 tys. Polaków, nieco mniej niż Ukraińców. Problem tożsamości Polaków jest bardzo skomplikowany.
1:25
Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii: Soldau - fabryka śmiercimagazyn historyczny
W okupowanej Polsce istniała przerażająca sieć miejsc mordu, a obóz w Działdowie, znany jako lager Soldau, był jednym z nich. W jego cieniu zginęły niezliczone ofiary, a wokół obozu znajdują się zbiorowe mogiły zamordowanych tam ludzi. Dzięki zaangażowaniu lokalnych społeczności pamięć o tych ofiarach przetrwała i jest wciąż kultywowana.
- 1:50Encyklopedia II wojny światowej: Żukow
serial dokumentalny
Program historyczny popularyzujący wiedzę o II wojnie światowej.
2:10
- LEGENDA:
- FILMY
- SERIALE
- ROZRYWKA
- SPORT
- DOKUMENT
- DLA DZIECI