TVP Kultura Program TV na dziś
30- 23:00Nocny dokument: Nazywam się Alfred Hitchcock
film dokumentalny, Wielka Brytania 2022
W tym dokumencie to sam Hitchcock prowadzi widzów przez swoją twórczość - zarówno najsłynniejsze obrazy, jak i te mniej znane. Opowiada też o sposobach na grę z odbiorcą swoich dzieł.
- 0:55Panorama kina polskiego: Moje córki krowy
komediodramat, Polska 2015
Rodzinny dramat zbliża do siebie gwiazdę telewizyjnych produkcji i jej siostrę.
- 2:25Dokument.pl: Jerzy Nowosielski. Maestro od marzenia
film dokumentalny, Polska 2023
Opowieść o sztuce Jerzego Nowosielskiego. Omówione zostaną zarówno obrazy o tematyce religijnej, jak i malarskie dekoracje wnętrz świątyń. Twórcy filmu pokażą drogę artystyczną twórcy.
- 3:15Kolędy z Mazowszem
koncert
Projekt z udziałem Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca 'Mazowsze'. Artyści wykonują 15 najbardziej znanych, klasycznych kolęd.
- 4:00Sam Goldwyn - legenda Hollywoodu
film dokumentalny, Francja 2023
Opowieść o jednym z potentatów Hollywood. Samuel Goldwyn, polski imigrant, stał się legendą kina. Zasłynął wśród najważniejszych osobistości branży. Współpracował ze znanymi reżyserami i aktorami.
- 5:25
- 5:15
- 6:05Tamte lata, tamte dni: Adam Woronowicz
magazyn kulturalny
Twórcy rozmawiają z aktorem, Adamem Woronowiczem. Opowiada on, dlaczego jego zdaniem dworzec jest alegorią życia pełnego zakrętów. Wspomina też swoją rolę z filmu 'Popiełuszko. Wolność jest w nas'.
- 6:35Kolędy na szlaku Kolberga
koncert
Koncert kolęd w wykonaniu artystów ludowych z udziałem gwiazd sceny muzycznej. Kayah, Czesław Mozil, Renata Przemyk zaśpiewają z Teresą Mirgą i jej zespołem oraz śpiewaczkami z Malinnik Podlaskich.
- 7:25Podróż księcia
film animowany, Francja 2019
Tom zaprzyjaźnia się z ranną istotą innego gatunku. Ojciec chłopca widzi w tajemniczym przybyszu jedynie obiekt do badań.
- 8:40Rozrywka retro: Kolędy retro
program rozrywkowy
Kolędy od zawsze inspirowały artystów. Twórcy programu przypomną, jak z tak znanym repertuarem przed laty radzili sobie m.in.: Irena Jarocka, Jerzy Połomski, Grażyna Świtała i Edyta Geppert.
- 9:35
- 11:20Klasyczna literatura i kino: Niezapomniane przygody (2)
serial dokumentalny
Opowieści o zawadiackich bohaterach oraz ich perypetiach w odległych krainach nadal inspirują reżyserów kina. Film prezentuje najsłynniejsze ekranizacje powieści przygodowych.
- 12:15Muły siostry Sary
western, Meksyk/USA 1970
Zakonnica Sara zostaje napadnięta. Ratuje ją kowboj Hogan. Podczas podróży Sara wyjawia mu swój sekret.
- 13:55Szopka oczami Wilkonia
film dokumentalny, Polska 2022
Opowieść o szopce bielańskiej, którą Józef Wilkoń wyrzeźbił, używając jedynie piły. Swoje dzieło artysta podarował fundacji 'Akogo?' Ewy Błaszczyk. Nawiązuje ono do tradycyjnej rzeźby podhalańskiej.
- 14:20Przygody Misia Paddingtona: Zagubiony list
serial animowany
Nowa wersja przygód sympatycznego niedźwiadka, który trafił prosto z dworca w Londynie do rodziny Brownów. Rezolutny pluszak lubi spędzać czas na zabawach ze swoimi przyjaciółmi, Jonatanem i Judytą.
- 14:45Gospoda świąteczna
musical, USA 1942
Ukochana Jima (Bing Crosby) wybiera jego przyjaciela Teda (Fred Astaire). Zraniony mężczyzna zamieszkuje na wsi. Wpada na pomysł, by przekształcić swoją posiadłość w gospodę, czynną tylko w święta.
- 16:25Parasolki
film animowany, Francja/Hiszpania 2020
W odległej krainie 6-letnia Kyna spędza całe dnie na beztroskiej zabawie. Pewnej nocy jej ukochany pies znika. By go znaleźć, dziewczynka musi zmierzyć się ze swoim wielkim lękiem przed deszczem.
- 16:40
- 18:20Prezent
film animowany, Niemcy 2014
Historia chłopca, który zamiast odkrywać świat, spędza czas w domu, grając w gry wideo. Pewnego dnia mama postanawia zrobić mu niespodziankę.
- 18:30Informacje kulturalne
Przegląd najważniejszych, aktualnych wydarzeń ze świata kultury i sztuki.
- 18:55Kolędy na szlaku Kolberga
koncert
Koncert kolęd w wykonaniu artystów ludowych z udziałem gwiazd sceny muzycznej. Kayah, Czesław Mozil, Renata Przemyk zaśpiewają z Teresą Mirgą i jej zespołem oraz śpiewaczkami z Malinnik Podlaskich.
- 19:45Którędy po sztukę: Michael Willmann - Pokłon Trzech Króli
magazyn kulturalny
W kolejnej odsłonie cyklu prezentowane będą dzieła z kolekcji Muzeum Narodowego w Lublinie. Tym razem Anna Zakrzewska i Tomasz Filiks omówią obraz Michaela Willmanna "Pokłon Trzech Króli".
- 20:00Złota dama
film biograficzny, Wielka Brytania 2015
Nieustępliwa kobieta uparcie dąży do odzyskania dzieł sztuki skradzionych jej rodzinie.
- 21:55Western po włosku, czyli Dziki Zachód w Europie
film dokumentalny, Francja 2023
Mit kowboja narodził się w USA. W latach 1963-1973 westerny kręcono też we Włoszech i Hiszpanii. Twórcą spaghetti westernów był Sergio Leone. Jego dokonania zainspirowały m.in. Quentina Tarantino.
- 22:50Informacje kulturalne
Przegląd najważniejszych, aktualnych wydarzeń ze świata kultury i sztuki.
- 23:10Pod powierzchnią
thriller, Belgia/Szwecja/Norwegia 2020
W trakcie nurkowania Tuva (Madeleine Martin) zostaje przygnieciona przez skałę na dnie morza. Jej siostra, Ida (Moa Gammel), musi jak najszybciej sprowadzić pomoc. Rozpoczyna się wyścig z czasem.
- 0:35Kino nocne: Gwiazdy
film biograficzny, Polska 2017
Dwaj piłkarze i koledzy rywalizują na boisku, a także poza nim, walcząc o dziewczynę.
- 2:20Pianoforte 2019: with E. Legnini, Bojan Z. , P. de Bethmann and B. Trotignon
koncert
Koncert czterech wybitnych pianistów jazzowych zarejestrowany podczas Tourcoing Jazz Festival w 2019 roku.
- 3:30Rozrywka retro: Kolędy retro
program rozrywkowy
Kolędy od zawsze inspirowały artystów. Twórcy programu przypomną, jak z tak znanym repertuarem przed laty radzili sobie m.in.: Irena Jarocka, Jerzy Połomski, Grażyna Świtała i Edyta Geppert.
- 4:20Western po włosku, czyli Dziki Zachód w Europie
film dokumentalny, Francja 2023
Mit kowboja narodził się w USA. W latach 1963-1973 westerny kręcono też we Włoszech i Hiszpanii. Twórcą spaghetti westernów był Sergio Leone. Jego dokonania zainspirowały m.in. Quentina Tarantino.
- 5:15
- LEGENDA:
- FILMY
- SERIALE
- ROZRYWKA
- SPORT
- DOKUMENT
- DLA DZIECI
Telewizja TVP Kultura
TVP Kultura to tematyczny kanał Telewizji Polskiej w całości poświęcony szeroko rozumianej kulturze. Stacja przeznaczona jest dla widzów w każdym wieku. Oferta programowa obejmuje wszystkie jej dziedziny – sztukę, teatr, muzykę, film i literaturę. Ramówka składa się z pozycji klasycznych i dzieł twórców współczesnych. Nie brakuje produkcji własnych stacji. Na antenie telewizji TVP Kultura prezentowane są m.in. felietony i magazyny kulturalne, seriale różnego gatunku, filmy krótko- i długometrażowe, cykle dokumentalne, widowiska Teatru Telewizji czy relacje z koncertów, spektakli i wydarzeń kulturalnych. Programy nadawane są w formacie 16:9 w jakości HD.
Historia telewizji TVP Kultura
Telewizja TVP Kultura to pierwszy tematyczny kanał Telewizji Polskiej. Stacja wystartowała 24 kwietnia 2005 roku o godzinie 17:00. Pieczę nad TVP Kultura jako pierwsi sprawowali Jerzy Kapuściński i Jacek Weksler. Obecnie pełni ją Kalina Cyz. Na przestrzeni lat, telewizja TVP Kultura honorowana była licznymi wyróżnieniami. Stacja sama również przyznaje nagrody. „Gwarancje Kultury” wręczane są co roku wybitnym twórcom kultury polskiej.
W początkowym okresie nadawania stacja odnotowała bardzo niską oglądalność, co było efektem konfliktu TVP z operatorami telewizji kablowej, którzy nie zgodzili się na warunki przez nią proponowane. Spór zażegnano w roku 2005. Zawarcie porozumienia z Polską Izbą Komunikacji Elektronicznej sprawiło, że telewizja TVP Kultura zaczęła docierać do ponad 4 milionów użytkowników. Początkowo stacja dostępna była na MUX-3 w wersji SD. Od 2019 roku można ją oglądać wyłącznie w jakości HD na MUX-8. W 2020 roku rozpoczęto testowe nadawanie TVP Kultura w jakości HD na MUX-5 przy pomocy nadajników DVB-T2.
Telewizja TVP Kultura nadaje od godziny 7:00. Na antenie widzowie mogą oglądać m.in. filmy i seriale różnego gatunku, magazyny kulturalne („Informacje kulturalne”), muzyczne („Teledyski”), o książkach („Chuligan literacki”), programy publicystyczne („ Słowobranie ”), felietony („Mój czas”), cykle dokumentalne („Rok 2020”), reportaże („Szlakiem miejsc niezwykłych”), widowiska, koncerty czy spektakle.
Siedziba telewizji TVP Kultura mieści się przy ul. Woronicza 17 w Warszawie. Od początku nadawania, o identyfikację wizualną stacji dbają uznani artyści. Na przestrzeni lat TVP Kultura tylko raz zmieniła swoje logo. Pierwsze, składające się z logo TVP i napisu „KULTURA” na czarnym tle, zostało zastąpione w kwietniu 2015. Zmiany w logo objęty kolor tła logo TVP (z czarnego na różowe) i font wyrazu „KULTURA”. Przybrał on formę stylizowaną i kolor czarny z różową literą „R”.
Gdzie można oglądać telewizję TVP Kultura?
Telewizja TVP Kultura dostępna jest na platformach satelitarnych, w sieciach kablowych i naziemnej telewizji cyfrowej na MUX-8 i testowo na MUX-5. Kanał można oglądać również na platformie TVP VOD.
Stacje telewizyjne powiązane z TVP Kultura
TVP Kultura wchodzi w skład grupy kanałów Telewizji Polskiej. Niektóre jej programy można zobaczyć również w ofercie innych stacji tego nadawcy - TVP 1, TVP 2 czy TVP Dokument.
Więcej o telewizji TVP Kultura
Aktualności, informacje na temat programów czy zapowiedzi publikowane są na bieżąco na oficjalnej stronie www.tvpkultura.tvp.pl. Newsy związane z telewizją TVP Kultura można śledzić również na jej profilach popularnych serwisach – Facebooku, Twitterze, Instagramie i YouTube.