TVP Kultura Program TV na dziś
30- 6:50Tamte lata, tamte dni: Krzysztof Zanussi
magazyn kulturalny
Rozmowa z Krzysztofem Zanussim odbywa się w jego domu w podwarszawskich Laskach. Reżyser opowiada ciekawe historie ze swojego życia, prezentuje też liczne pamiątki rodzinne.
- 7:25Podróże z historią: Łódź filmowa (38)
serial dokumentalny
W prostej i przystępnej formie prowadzący Radosław Kotarski opowie o życiu w dawnej Polsce. Widzowie dowiedzą się, jak mieszkali Słowianie, a także poznają budowę średniowiecznej latarni.
- 8:05
- 8:45Którędy po sztukę: Marcello Bacciarelli
magazyn kulturalny
Prowadzący w sposób przystępny opowiadają o dziełach sztuki, klasycznych i współczesnych, dzięki czemu każdy widz ma szansę pojąć intencje autora. Zachęcają do odwiedzenia instytucji kulturalnych.
- 9:05Modrzejewska: Plan bitwy (7-ost.)
serial biograficzny
Opowieść o losach słynnej aktorki Heleny Modrzejewskiej.
- 10:40Czarny Piotruś
dramat obyczajowy, Czechosłowacja 1964
Debiut fabularny znakomitego czeskiego reżysera.
- 12:20Reżyserzy: Reżyserzy: Nora Ephron (7/10)
serial dokumentalny
Opowieść o legendarnych twórcach, którzy zmienili oblicze kinematografii. Widzowie poznają fakty z życia takich ikon jak Billy Wilder czy Sam Peckinpah.
- 13:15Poczet świrów polskich: Tomasz Sikora (7/13)
cykl felietonów
Fotografik Tomasz Sikora w wyjątkowy sposób postrzega ludzi, pejzaż i sytuacje. Spędził wiele lat w Australii, gdzie zyskał popularność. Jeździł po całym świecie, realizując nietypowe zamówienia.
- 13:50Sowia odyseja
film animowany, Francja 2019
Sówka Shooom wykluwa się podczas sztormu. Zauważa, że w gnieździe nie ma mamy. Obok niej leży jajko, z którego wykluje się kolejny ptaszek. Porywisty wiatr sprawia, że maluch i jajko tracą gniazdo.
- 14:30Dźwięki między koronami
film animowany, Czechy 2020
Wędrowny grajek zostaje wyrzucony z miasta przez królową przerażoną jego oszpeconą twarzą. Artysta chroni się w lesie.
- 14:55Baza ludzi umarłych
dramat obyczajowy, Polska 1958
Partyjny aktywista przyjeżdża do bazy transportowej w Bieszczadach, aby przerwać strajk kilkunastu kierowców.
- 16:55Znaki szczególne: Podejrzany (1/6)
serial obyczajowy
Perypetie inż. Zawady, który w poszukiwaniu nowych miejsc pracy wciąż jest w drodze. Dzięki podróżom ma możliwość poznawania różnych ludzi.
- 18:00Którędy po sztukę: Marcello Bacciarelli
magazyn kulturalny
Prowadzący w sposób przystępny opowiadają o dziełach sztuki, klasycznych i współczesnych, dzięki czemu każdy widz ma szansę pojąć intencje autora. Zachęcają do odwiedzenia instytucji kulturalnych.
- 18:10Rzecz Polska: Skuter osa
cykl dokumentalny
Twórcy cyklu prezentują osiągnięcia sztuki projektowania. Pokazują modę na przedmioty vintage. Choć polski design w ostatnich latach stał się jednym z eksportowych hitów, wciąż mało się o nim mówi.
- 18:25Jazz na Kalatówkach
film dokumentalny, Polska 2017
Opowieść o słynnym Jazz Camping Kalatówki. W 1959 roku w wydarzeniu wzięło udział blisko 70 osób - jazzmani, przedstawiciele środowiska artystycznego, aktorki i modelki, fotograficy i plastycy.
- 19:40EnergaCAMERIMAGE 2024 - 32. Edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych
felieton, Polska 2024
Relacja z 32. edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych. Święto kina odbywa się w dniach 16-23 listopada w Toruniu. W studiu goście opowiedzą m.in. o sztuce operatorskiej.
- 20:00Hala odlotów (23)
talk-show
Nowa odsłona programu Katarzyny Janowskiej, poświęconego tematyce społeczno-kulturalnej i psychologicznej. Prowadząca rozmawia z gośćmi o nowych obyczajach i zachowaniach w przestrzeni publicznej.
- 21:00Czwartkowy klub filmowy: Wstęp do filmu 'Stromboli, ziemia Boga'
magazyn filmowy
Łukasz Jasina rozmawia z krytykiem filmowym Łukaszem Adamskim o dziełach, które zapisały się w historii kinematografii.
- 21:05Czwartkowy klub filmowy: Stromboli, ziemia Bogów
dramat obyczajowy, Włochy/USA 1950
Litwinka Karin (Ingrid Bergman) jedzie z mężem na jego rodzinną wyspę Stromboli, jednak źle czuje się wśród mieszkających tam ludzi.
- 22:55Serialowa nostalgia: Matylda (10)
serial kostiumowy
Guwernantce Matyldzie za udział w konspiracyjnych zebraniach grozi aresztowanie. Kobieta ucieka na Podlasie, do przyjaciela rodziny. Tam poznaje bogacza Rubina i Bodena, z którym połączy ją miłość.
- 23:50Na wschód od Hollywood: Turysta
dramat obyczajowy, Francja/Dania/Szwecja/Norwegia 2014
Psychologiczny portret rodziny mierzącej się z kryzysem. W obliczu zagrożenia mężczyzna rozczarowuje żonę swoją słabością.
- 1:55Kino nocne: Julia wraca do domu
dramat obyczajowy, Kanada/Niemcy/USA/Polska 2002
W poszukiwaniu ratunku dla chorego syna.
- 3:50
- 4:25
- 5:15
- LEGENDA:
- FILMY
- SERIALE
- ROZRYWKA
- SPORT
- DOKUMENT
- DLA DZIECI
Telewizja TVP Kultura
TVP Kultura to tematyczny kanał Telewizji Polskiej w całości poświęcony szeroko rozumianej kulturze. Stacja przeznaczona jest dla widzów w każdym wieku. Oferta programowa obejmuje wszystkie jej dziedziny – sztukę, teatr, muzykę, film i literaturę. Ramówka składa się z pozycji klasycznych i dzieł twórców współczesnych. Nie brakuje produkcji własnych stacji. Na antenie telewizji TVP Kultura prezentowane są m.in. felietony i magazyny kulturalne, seriale różnego gatunku, filmy krótko- i długometrażowe, cykle dokumentalne, widowiska Teatru Telewizji czy relacje z koncertów, spektakli i wydarzeń kulturalnych. Programy nadawane są w formacie 16:9 w jakości HD.
Historia telewizji TVP Kultura
Telewizja TVP Kultura to pierwszy tematyczny kanał Telewizji Polskiej. Stacja wystartowała 24 kwietnia 2005 roku o godzinie 17:00. Pieczę nad TVP Kultura jako pierwsi sprawowali Jerzy Kapuściński i Jacek Weksler. Obecnie pełni ją Kalina Cyz. Na przestrzeni lat, telewizja TVP Kultura honorowana była licznymi wyróżnieniami. Stacja sama również przyznaje nagrody. „Gwarancje Kultury” wręczane są co roku wybitnym twórcom kultury polskiej.
W początkowym okresie nadawania stacja odnotowała bardzo niską oglądalność, co było efektem konfliktu TVP z operatorami telewizji kablowej, którzy nie zgodzili się na warunki przez nią proponowane. Spór zażegnano w roku 2005. Zawarcie porozumienia z Polską Izbą Komunikacji Elektronicznej sprawiło, że telewizja TVP Kultura zaczęła docierać do ponad 4 milionów użytkowników. Początkowo stacja dostępna była na MUX-3 w wersji SD. Od 2019 roku można ją oglądać wyłącznie w jakości HD na MUX-8. W 2020 roku rozpoczęto testowe nadawanie TVP Kultura w jakości HD na MUX-5 przy pomocy nadajników DVB-T2.
Telewizja TVP Kultura nadaje od godziny 7:00. Na antenie widzowie mogą oglądać m.in. filmy i seriale różnego gatunku, magazyny kulturalne („Informacje kulturalne”), muzyczne („Teledyski”), o książkach („Chuligan literacki”), programy publicystyczne („ Słowobranie ”), felietony („Mój czas”), cykle dokumentalne („Rok 2020”), reportaże („Szlakiem miejsc niezwykłych”), widowiska, koncerty czy spektakle.
Siedziba telewizji TVP Kultura mieści się przy ul. Woronicza 17 w Warszawie. Od początku nadawania, o identyfikację wizualną stacji dbają uznani artyści. Na przestrzeni lat TVP Kultura tylko raz zmieniła swoje logo. Pierwsze, składające się z logo TVP i napisu „KULTURA” na czarnym tle, zostało zastąpione w kwietniu 2015. Zmiany w logo objęty kolor tła logo TVP (z czarnego na różowe) i font wyrazu „KULTURA”. Przybrał on formę stylizowaną i kolor czarny z różową literą „R”.
Gdzie można oglądać telewizję TVP Kultura?
Telewizja TVP Kultura dostępna jest na platformach satelitarnych, w sieciach kablowych i naziemnej telewizji cyfrowej na MUX-8 i testowo na MUX-5. Kanał można oglądać również na platformie TVP VOD.
Stacje telewizyjne powiązane z TVP Kultura
TVP Kultura wchodzi w skład grupy kanałów Telewizji Polskiej. Niektóre jej programy można zobaczyć również w ofercie innych stacji tego nadawcy - TVP 1, TVP 2 czy TVP Dokument.
Więcej o telewizji TVP Kultura
Aktualności, informacje na temat programów czy zapowiedzi publikowane są na bieżąco na oficjalnej stronie www.tvpkultura.tvp.pl. Newsy związane z telewizją TVP Kultura można śledzić również na jej profilach popularnych serwisach – Facebooku, Twitterze, Instagramie i YouTube.