TVP Historia 2Program TV na Sobota 25.01.2025
- 7:40Był taki dzień: 25 stycznia
felieton, Polska 2005
25 stycznia 1858 roku odbyło się prawykonanie 'Marsza weselnego' Mendelsona. W 1924 roku w Chamonix we Francji zorganizowano pierwszą olimpiadę zimową. W 1938 roku urodził się Włodzimierz Wysocki.
- 7:45Korona królów. Jagiellonowie (223)
telenowela historyczna
Późne lato 1420 roku. Mijają trzy miesiące od śmierci Elżbiety. Jagiełło zaczyna snuć plany na przyszłość. Pragnie ożenić się z Sonką. Na Wawel przybywa siedmioletni narzeczony Jadwigi - Fryderyk.
- 8:05Flesz historii
cykl reportaży
Serwis informacyjny dla miłośników historii. Cotygodniowe aktualne informacje na temat imprez historycznych, seansów filmowych, wystaw itp.
- 8:20Historia kuchni polskiej: Tajemnica pierwszej polskiej książki kucharskiej
magazyn kulinarny
Maciej Nowicki podejmuje się odtworzenia dań z pierwszej polskiej książki kucharskiej. Ujawnienie tych smaków wymaga wizyty w Nowym Jorku, gdzie kuchnia żydowska zachowała polskie smaki z XVI wieku. W tamtych czasach książki kucharskie miały charakter użytkowy, więc niewiele z nich przetrwało. Wynalezienie druku przez Gutenberga przyczyniło się do rozpowszechnienia wiedzy, ale kuchmistrzowie królewscy i arystokratyczni nadal tworzyli rękopiśmienne księgi. Mimo obecności licznych europejskich rękopisów brakowało polskiego tekstu, aczkolwiek w 1535 roku w Pradze wydano czeską książkę kucharską z polskimi potrawami. Historycy sądzili, że polska książka kucharska została wydana w Krakowie około 1540 roku, na co wskazywały rejestry, a także czasy mecenatu Zygmunta I Starego oraz rozwój drukarstwa w Krakowie. Odkryto najpierw kilka stron polskiego oryginału z opisami produkcji octu, a następnie stronę z przepisem na potrawę z tzw. polskiej zwierzyny bawołowej. Efektem współpracy międzynarodowej, prowadzonej przez prof. Jarosława Dumanowskiego, było odnalezienie rękopiśmiennej kopii książki w Kijowie.
- 9:05Dom: A jeszcze wczoraj było wesele (4/25)
serial obyczajowy
1945 rok. Losy mieszkańców powojennej Warszawy. Trwa wojna, lecz do Warszawy, do domu na Złotej, wracają przedwojenni mieszkańcy.
- 10:30W kotle historii: Rejterada rajtarii. Szwedzka kuchnia na Mazowszu
magazyn kulinarny
7 kwietnia 1656 roku pod Warką miała miejsce pierwsza zwycięska bitwa ze Szwedami w czasie Potopu. Potyczka, opisana po latach w powieści Sienkiewicza, była pokazem współpracy genialnych strategów.
- 10:55Cztery strony świata: Malezyjska mozaika (7)
serial dokumentalny
Autorzy prezentują słabo poznane miejsca na świecie. Docierając do nich różnymi środkami komunikacji, pieszo, pociągiem lub łodzią, odkrywają piękno lokalnych tradycji i obszarów dziewiczej natury.
- 11:45Wszystkie kolory świata: Normandia - kraina obfitości
serial dokumentalny
Seria dokumentalna poświęcona odkrywaniu uroków najciekawszych miejsc na świecie: ich naturalnych cudów, zabytków, wytworów lokalnych rzemieślników i zapierających dech w piersiach krajobrazów.
- 12:40Podróże z historią: Żuławska depresja (40)
serial dokumentalny
W prostej i przystępnej formie prowadzący Radosław Kotarski opowie o życiu w dawnej Polsce. Widzowie dowiedzą się, jak mieszkali Słowianie, a także poznają budowę średniowiecznej latarni.
- 13:05Droga do triumfu (4)
serial dokumentalny
Działalność Jana Karola Chodkiewicza miała duży wpływ na dzieje Europy. Czterysta lat po jego śmierci trzech profesorów historii rusza szlakiem miejsc, które mają związek z legendarnym dowódcą.
- 14:00Wojownicy czasu: Atak 'Czarnych Diabłów', czyli Breda 1944 (94)
cykl reportaży
Po kilku dniach ulewnych opadów bagniste niziny Holandii całkowicie znikają pod wodą. Dla żołnierzy z 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka, którzy przybyli tam jesienią, to prawdziwy koszmar.
- 14:3007 zgłoś się: 24 godziny śledztwa (5/21)
serial kryminalny
Porucznik Sławomir Borewicz i jego koledzy z wydziału kryminalnego MO rozwiązują skomplikowane zagadki kryminalne.
- 15:3007 zgłoś się: Złoty kielich z rubinami (6/21)
serial kryminalny
Porucznik Sławomir Borewicz i jego koledzy z wydziału kryminalnego MO rozwiązują skomplikowane zagadki kryminalne.
- 16:25W odmętach Ravensbrück
film dokumentalny, Polska 2020
Obóz koncentracyjny dla kobiet Ravensbrück położony był nad idyllicznym jeziorem. Najliczniejszą grupę więźniarek stanowiły tam Polki. Rytm dnia wyznaczały mordercza praca, głód i wszechobecna śmierć.
- 17:10Najmniejsze kraje Europy: Liechtenstein - mały wielki kraj (4)
serial dokumentalny
Seria o najmniejszych państwach Europy. Mikropaństwa Andory, Liechtensteinu, Luksemburga, Malty, Monako i San Marino są bardzo łatwe do przeoczenia. Terenom tym udało się jednak zachować własne tradycje oraz florę i faunę, które obecnie są rzadkością dla reszty świata. Niezwykłe lokalizacje tych miejsc często znajdują się w ekstremalnych regionach górskich lub przybrzeżnych, co czyni je rajem dla zagrożonych gatunków. Jednak stabilność ich środowiska naturalnego jest zagrożona przez różne problemy. Ekipa podróżuje do tych krajów i opowiada historie ich odważnych wysiłków na rzecz zachowania ich naturalnych cech i kulturowej autonomii.
- 18:00Towarzysze sekretarze oraz inni dygnitarze: Włodzimierz Sokorski. Śmieszny i straszny socrealista (3)
serial dokumentalny
Portrety znanych osobistości z czasów PRL - pierwszych sekretarzy KC PZPR i innych dygnitarzy. Autorzy analizują biografie m.in. Bolesława Bieruta, Józefa Cyrankiewicza i Czesława Kiszczaka.
- 18:30Czterej pancerni i pies: Brzeg morza (8/21)
serial wojenny
Przygody załogi czołgu "Rudy" - Janka, Gustlika, Grigorija i Olgierda - na frontach drugiej wojny światowej. Żołnierzom pomaga pies Szarik.
- 19:15Fake czy historia? (17)
program publicystyczny
Twórcy zgłębiają kontrowersyjne tematy z historii XX w. W dyskusji biorą udział eksperci o odmiennych poglądach. Tłem debaty są przestrzenie muzealne. Widzowie mogą głosować na wybranego historyka.
- 20:05Halina Konopacka
film dokumentalny, Polska 2023
Historia Haliny Konopackiej, najbardziej znanej ze swych sportowych osiągnięć. Twórcy opowiadają także o jej artystycznych zainteresowaniach. Wykorzystują archiwalne materiały i wspomnienia.
- 21:00Les Milles
dramat wojenny, Francja/Niemcy/Polska 1995
II wojna światowa. Komendant obozu dla internowanych otrzymuje rozkaz wydania zbiegów Niemcom. W tajemnicy wysyła uchodźców do Marsylii.
- 22:40Szlakiem lubelskich sztetli: Parczew
cykl reportaży
Szczegóły codziennego życia ludności żydowskiej Lubelszczyzny. Mieszkali oni w miasteczkach, zwanych sztetlami, gdzie stanowili liczebną większość, i kultywowali tradycyjną obyczajowość żydowską.
- 22:50Ceremonia pogrzebowa
dramat obyczajowy, Wielka Brytania/Polska 1984
Gorzka opowieść o kryzysie moralnym inteligenckiej rodziny.
- 0:20Piosenką przez historię: Historia według Jacka - Jałta
cykl reportaży
Na konferencji jałtańskiej podjęto decyzje dotyczące powojennego ładu. Premier Wielkiej Brytanii i prezydent USA zgodzili się na podporządkowanie państw środkowej Europy Związkowi Radzieckiemu.
- 0:25Fabryka wódki
film dokumentalny, Szwecja/Polska 2011
Obraz życia na rosyjskiej prowincji, toczącego się w cieniu wódki. Centralną postacią dokumentu jest rozwiedziona młoda matka Wala...
- 1:25Szerokie tory: Jeden dzień z życia charakteryzatora z pracowni figur
cykl reportaży
Codzienność mieszkańców byłego ZSRR ukazana przez pryzmat przemian ustrojowych. Każdy z reportaży opowiada o jednym dniu z życia wybranego bohatera, którego losy odzwierciedlają znaki czasu.
- 1:45
- LEGENDA:
- FILMY
- SERIALE
- ROZRYWKA
- SPORT
- DOKUMENT
- DLA DZIECI