3:05
3:10
- 6:55Był taki dzień: 21 kwietnia (539)
felieton, Polska
21 kwietnia 753 roku p.n.e Romulus zabił Remusa, dając początek imperium rzymskiemu. W 1773 roku Reytan zgłosił veto na sejmie rozbiorowym. W 1920 roku Piłsudski zawarł umowę z Petlurą.
7:05
Ex LibrisProgram poświęcony książkom historycznym. Twórcy magazynu prezentują najciekawsze pozycje i przedstawiają sylwetki autorów.
- 7:25Korona królów. Jagiellonowie (249)
telenowela historyczna
Późne lato 1420 roku. Mijają trzy miesiące od śmierci Elżbiety. Jagiełło zaczyna snuć plany na przyszłość. Pragnie ożenić się z Sonką. Na Wawel przybywa siedmioletni narzeczony Jadwigi - Fryderyk.
- 7:55Historia w ożywionych obrazach: Zaprowadzenie chrześcijaństwa r.p. 965
serial dokumentalny
Próba przedstawienia kluczowych wydarzeń z dziejów Polski przez pryzmat dzieł sztuki. Eksperci omawiają kontkest historyczny prezentowanych dzieł i przybliżają losy widniejących na nich postaci.
- 8:15Stańczyk
film dokumentalny, Polska 2023
Stańczyk to nadworny błazen trzech polskich monarchów z dynastii Jagiellonów: Aleksandra, Zygmunta Starego i Zygmunta Augusta. Był inteligentny i przenikliwy, potrafił odważnie bronić prawdy.
9:30
Quo vadis (4/6)serial historyczny
Serialowa wersja powieści H. Sienkiewicza. Lata 60 n.e. Do Petroniusza przybywa jego siostrzeniec, Marek Winicjusz. Jest zakochany w Ligii.
10:20
Życiodajne rzeki Półwyspu Iberyjskiego: Tag (3)serial dokumentalny
Opowieść o rzekach Hiszpanii i Portugalii. Niemal każda zaawansowana cywilizacja zawdzięcza swój rozwój istnieniu tych pulsujących strumieni życia. Te zbiorniki wodne były pierwszymi autostradami.
- 11:25Tajemnice początków Polski. Droga do królestwa
film dokumentalny, Polska 2018
Dokument ukazuje terytorialny podbój Mieszka I. Podporządkowane mu ziemie nad Odrą i Wisłą, ukształtowały granice Polski. Mapę jego państwa wydedukowano z opisu granic, zawartego w akcie Dagome iudex.
- 12:30Nieposkromione Wielkie Jeziora: Cuda i tajemnice natury (3)
film dokumentalny, Kanada 2022
Wiosenna odwilż wiąże się tu z dziwnymi zjawiskami: skały świecą, rozmnażają się legendarne morskie potwory i jedyne na świecie kręgowce zdolne do fotosyntezy.
13:20
Prasa donosi: Motoryzacja w II RPcykl felietonów
Widzowie dowiedzą się, jak w okresie międzywojennym rozwijała się motoryzacja, kto mógł sobie pozwolić na zakup auta, jakie zagrożenia czyhały na użytkowników samochodów oraz jak wyglądała sieć dróg.
13:35
Historia kuchni polskiej: W czasach króla Jana (9)magazyn kulinarny
Jan III Sobieski był wielkim smakoszem. Przeżył kryzys, gdy jego pasztetnik odszedł z pracy. Miał zamiłowanie do kawy i napoju czekoladowego. Eksperci odtworzą potrawy, badając gust kulinarny króla.
14:25
Złoto dezerterówkomedia wojenna, Polska 1998
Włamywacz ma wykraść złoto z banku pilnowanego przez Niemców.
16:30
Nieznane twarze historii: Marco Polo (4/6)serial dokumentalny
Pamięć o Kleopatrze, Joannie d'Arc czy Szekspirze wciąż jest żywa, ale niewiele osób zna szczegóły ich życia i wyglądu. Derek de Lint chce stworzyć pełne profile psychologiczne, fizyczne i społeczne.
- 17:10Pociągi, które zmieniły świat: Przemysł (3/4)
serial dokumentalny
Seria opisuje, jak cztery znane pociągi zainspirowały projekty kolejowe na całym świecie. Przez ponad 200 lat pociągi wpływały na życie ludzi, zmieniając sposób podróżowania czy pracy.
18:00
Ex LibrisProgram poświęcony książkom historycznym. Twórcy magazynu prezentują najciekawsze pozycje i przedstawiają sylwetki autorów.
18:30
Arrasów dzieje osobliwe: Skarb Rzeczpospolitej (7)serial dokumentalny
W 2021 roku przypadają trzy ważne rocznice związane z burzliwą historią wawelskiej kolekcji arrasów. W 1571 roku na mocy testamentu Zygmunta Augusta unikalny zbiór został przekazany narodowi.
19:00
Quo vadis (5/6)serial historyczny
Serialowa wersja powieści H. Sienkiewicza. Lata 60 n.e. Do Petroniusza przybywa jego siostrzeniec, Marek Winicjusz. Jest zakochany w Ligii.
- 20:00Historia w postaciach zapisana: Wielcy kucharze królów Francji
cykl dokumentalny
Cykl biograficzny pokazujący losy najbardziej charakterystycznych postaci historii europejskiej. W programie wykorzystano materiały archiwalne i wypowiedzi ekspertów.
- 22:00C.K. Dezerterzy (2-ost.)
komedia, Polska/Węgry 1985
Ciąg dalszy perypetii uciekinierów z austro-węgierskiego garnizonu.
23:10
0:05
Przekładanieckomedia SF, Polska 1968
Filmowa groteska - kierowca rajdowy trafia do kliniki transplantologii. Ma to zaskakujące skutki.
- 0:50Czego nie mogliśmy wykrzyczeć
film dokumentalny, Polska 2017
Materiały z archiwum Emanuela Ringelbluma. W 1939 r. pełniący funkcję kierownika Żydowskiej Samopomocy Społecznej mężczyzna rozpoczął zapisywanie informacji o Żydach w Warszawie i na przedmieściach.
- 2:05Śląsk Kazimierza Kutza
film dokumentalny, Polska 1997
Opowieść o Kazimierzu Kutzu. Reżyser mówi o losach swojego pokolenia. Zastanawia się też, czym jest Śląsk, kim jest miejscowy artysta oraz co kształtuje świadomość mieszkańców tej krainy.
3:10
- LEGENDA:
- FILMY
- SERIALE
- ROZRYWKA
- SPORT
- DOKUMENT
- DLA DZIECI
TVP Historia
TVP Historia jest wyspecjalizowanym kanałem tematycznym, należącym do Telewizji Polskiej. Jego zadaniem jest dostarczanie widzom programów, które poruszają szeroko rozumianą tematykę historyczną (do starożytności po historię najnowszą). Jego celem jest również prezentacja tych procesów historycznych, które mają szczególny wpływ na współczesność. W ofercie TVP Historia nie brakuje aktualnych wyników badań historyków oraz wzmianek o inicjatywach, kultywujących dziedzictwo narodowe.
TVP Historia prezentuje reportaże, filmy (zarówno fabularne i dokumentalne), seriale, zapisy dokumentalne czy magazyny informacyjno-publicystyczne. Wiele z prezentowanych materiałów to produkcje własne Telewizji Polskiej oraz jej zasoby archiwalne. Emitowane są również produkcje zagraniczne. W ten sposób stacja popularyzuje wiedzę o kulturowym oraz historycznym dziedzictwie regionów Polski oraz Europy i świata.
TVP Historia nadaje w formacje SD 16:9.
Historia TVP Historia
TVP Historia jest historycznym kanałem Telewizji Polskiej. Uchwałę o przyznaniu dla niego koncesji Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podjęła końcem 2006 roku. Natomiast nadawanie stacja rozpoczęła 3 maja 2007 roku.
W ofercie TVP Historia są polskie seriale - zarówno te komediowe, jak i historyczne (na przykład: „Alternatywy 4” czy „1920. Wojna i miłość”), cykl felietonów „Wojna w eterze”, cykl dokumentalny „Polska Kronika Filmowa” oraz program historyczny tworzony przez popularyzatora historii, Bogusława Wołoszańskiego „Sensacje XX wieku”.
TVP Historia ma siedzibę przy ul. Jana Pawła Woronicza 17 w Warszawie. Początkowo był to kanał ogólnodostępny, niekodowany – z czasem jednak go zakodowano.
Gdzie można oglądać TVP Historia?
Kanał TVP Historia od samego początku jest dostępny w ramach telewizji naziemnej. Za pośrednictwem satelitów Hot Bird ma formę zakodowaną (w praktyce: dostęp do niego mają wyłącznie widzowie, którzy przebywają na terenie Polski).
TVP Historia znajduje się na multipleksie trzecim, nadawanym w paśmie UHF w całości przeznaczonym na kanały Telewizji Polskiej. Jest dostępny na wszystkich platformach telewizji cyfrowej, a także w sieciach kablowych.
TVP Historia ma rozbudowany serwis internetowy – dzięki temu, w Internecie można oglądać powtórki popularnych programów.
Powiązane stacje telewizyjne z TVP Historia
1 marca 2021 roku swoją premierę miał TVP Historia 2, czyli internetowy kanał należący do Telewizji Polskiej, także poświęcony historii. Jest on dostępny w serwisie internetowym (pod adresem historia2.tvp.pl) oraz na platformach hybrydowych (na ósmym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej). Założenie jest następujące: ta stacja ma poszerzyć zasięg oraz grupę odbiorców TVP Historia. W związku z tym, jest promowana hasłem „Jeszcze więcej historii”.
Więcej o TVP Historia
Kanał TVP Historia ma swoją stronę internetową www.historia.tvp.pl. Stacja ma także kanał na YouTube oraz jest dostępna w serwisach społecznościowych Facebook i Twitter.