- 6:30Był taki dzień: 1 maja
felieton, Polska 2006
W 1941 roku odbyła się premiera filmu Orsona Wellesa "Obywatel Kane", w 1948 - pierwszy Wyścig Pokoju, w 1971 robotnicy z wybrzeża złożyli kwiaty na grobach kolegów zabitych w grudniu 1970 roku.
6:35
Wojownicy czasu: Kawaleryjski Kraków, czyli Wielka Rewia 1933cykl reportaży
Kawaleria zawsze cieszyła się sympatią Polaków. Miłość do koni znalazła odzwierciedlenie w literaturze i muzyce. Parada z udziałem tej formacji odbyła się w krakowskich Błoniach 6 października 1933 r.
- 7:05Fake czy historia? (31)
program publicystyczny
Twórcy programu zgłębiają kontrowersyjne tematy z historii XX wieku, poddając je dyskusji z udziałem ekspertów o odmiennych poglądach. Program cechuje dynamiczne tempo i intensywne 20-minutowe debaty.
7:50
Znak orła: Edukacja. 1308 (1)serial historyczny
Akcja serialu rozgrywa się w latach 1308-1334 i osnuta jest wokół wydarzeń związanych z działalnością zjednoczeniową Władysława Łokietka.
8:25
Ogniem i mieczem (1/4)serial historyczny
Najkosztowniejsza produkcja w historii polskiego kina, sfilmowana z niezwykłym rozmachem ekranizacja powieści Henryka Sienkiewicza.
- 9:25Historia Polski: Defilada
film dokumentalny, Polska 1989
Andrzej Fidyk ukazuje Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną w czasie obchodów 40. rocznicy. Dokumentuje ich przebieg bez komentarza...
- 10:35Encyklopedia II wojny światowej: Desant
serial dokumentalny
Program historyczny popularyzujący wiedzę o II wojnie światowej.
- 11:15Fenomen Fogga
film dokumentalny, Polska 2023
Portret artysty, który stał się legendą polskiej muzyki. Twórcy filmu przybliżą mniej znane fakty z życia Mieczysława Fogga - człowieka, który pozostał skromny mimo sukcesów.
12:10
Ex LibrisProgram poświęcony książkom historycznym. Twórcy magazynu prezentują najciekawsze pozycje i przedstawiają sylwetki autorów.
12:40
Sekrety starożytnych inżynierów 2: Dawne narzędzia (5)serial dokumentalny
Twórcy serialu wyjaśnią, jak na rozwój cywilizacji wpływały zasoby naturalne. Przybliżą sposób, w jaki starożytne cywilizacje pokonywały przeszkody. Opowiedzą o rozwoju wyrafinowanych technologii.
13:45
Przedwiośniefilm obyczajowy, Polska 2000
Rok 1914. W kosmopolitycznym Baku mieszka rodzina Baryków. Wybucha wojna. Cezary spotyka ocalałego ojca. Postanawiają wrócić do Polski.
- 16:10Tajemnice początków Polski. Droga do królestwa
film dokumentalny, Polska 2018
Dokument ukazuje terytorialny podbój Mieszka I. Podporządkowane mu ziemie nad Odrą i Wisłą, ukształtowały granice Polski. Mapę jego państwa wydedukowano z opisu granic, zawartego w akcie Dagome iudex.
- 17:10Historia Polski: Dzień pierwszy - 1 maja 2004
film dokumentalny, Polska 2005
Oto obrazy zarejestrowane 1 maja 2004, czyli w dniu przystąpienia Polski do UE. Próba oceny sporu euroentuzjastów z eurosceptykami.
- 18:05
- 19:05Janosik. Prawdziwa historia (1/4)
serial przygodowy
Janosik dostaje się w niewolę wojsk cesarza. Wcielony do armii, służbę rozpoczyna w twierdzy w Bytczy. Pomaga uciec przywódcy zbójników...
- 20:00Deyna. Geniusz do zatracenia
film dokumentalny, Polska 2024
Kazimierz Deyna był jednym z największych talentów w historii polskiej piłki nożnej. Twórcy filmu przybliżą jego burzliwą biografię. Wspomnieniami podzielą się m.in. Grzegorz Lato i Kazimierz Kmiecik.
21:00
Ziemia obiecanadramat obyczajowy, Polska 1974
Nominowana do Oscara adaptacja powieści Władysława Reymonta. Osadzone w XIX-wiecznej Łodzi losy trzech przedsiębiorców.
- 23:50"Ziemia obiecana" - 50 lat później
reportaż
Kulisy obchodów 50. rocznicy premiery filmu Andrzeja Wajdy. Prezentuje on fenomen dzieła, nowe interpretacje książki Władysława Reymonta i wspomnienia m.in. Daniela Olbrychskiego i Anny Nehrebeckiej.
0:20
Sensacje XX wieku: Astrologprogram historyczny
Historia niemieckiego astrologa Wilhelma Wulffa, który wykorzystywał zainteresowanie nazistowskich przywódców astrologią i okultyzmem, by móc wpływać na ich decyzje.
1:20
Było... nie minęło - kronika zwiadowców historii: Marzenia wpisane w błękit (348)magazyn historyczny
Program koncentruje się na pionierskich konstrukcjach stworzonych przez Antoniego Kocjana. Jego szybowce wyróżniały się tym, że nawet początkującym pilotom wybaczały poważne błędy. Pierwszy z nich wystartował w kwietniu 1931 roku, a w maju przetestowano dwa kolejne modele Czajki I, w tym jeden wyposażony w osłonę kabiny pilota. W maju i październiku szybowce te były używane przez Aeroklub Lwowski podczas wypraw do Bezmiechowej. To właśnie podczas październikowej eskapady na tych szybowcach ustanowiono trzy krajowe rekordy w długości lotu, co do dziś budzi podziw ze względu na charakter konstrukcji.
- 2:00Encyklopedia II wojny światowej: U-Boot, część 1
serial dokumentalny
Program historyczny popularyzujący wiedzę o II wojnie światowej.
2:35
- LEGENDA:
- FILMY
- SERIALE
- ROZRYWKA
- SPORT
- DOKUMENT
- DLA DZIECI