Sensacje XX wieku: Strażnicy skarbów, część 2

Sensacje XX wieku: Strażnicy skarbów, część 2

program historyczny Polska 2015   od 12 lat
Reżyseria:Robert Wichrowski
W skrócie:Skrzynie pełne złota, które Niemcy zamierzali wywieźć z zagrożonego Wrocławia, zniknęły. Miejsce ich ukrycia mogli znać generał Reinhard Gehlen, SS-Sturmbannführer Otto Skorzeny i Herbert Klose.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
poniedziałek, 23 grudnia
za 11 dni
23:40 TVP Historia

Opis

Twórca serii - dziennikarz i popularyzator historii Bogusław Wołoszański - odkrywa tajemnice związane z ważnymi wydarzeniami XX wieku. Dokonuje szczegółowej rekonstrukcji zdarzeń, aby krok po kroku dojść do zaskakujących wniosków. W jego opowieściach wydarzenia historyczne nie składają się z suchych faktów. Dzieje świata tworzą ludzie i okoliczności, często pomijane w oficjalnych wersjach wydarzeń. Spora część cyklu poświęcona jest II wojnie światowej. Ukazuje kulisy m.in. przechwycenia akt polskiego wywiadu przez Abwehrę, historię Mata Hari i radzieckiego agenta Nikołaja Kuzniecowa, a także okoliczności śmierci Hitlera.

Skrzynie pełne złota, które Niemcy planowali wywieźć z zagrożonego oblężeniem Armii Czerwonej Wrocławia, ostatecznie trafiły w nieznane dotąd miejsce. O tym, gdzie je ukryto, nie wie nikt, ale punktem wyjścia do rozwikłania tej tajemnicy są trzy postaci. Generał Reinhard Gehlen, który przez trzy lata kierował oddziałem niemieckiego wywiadu wojskowego na ZSRR, a po wojnie budował wywiad RFN. SS-Sturmbannführer Otto Skorzeny - dowódca specjalnego oddziału komandosów. Uważa się, że po wojnie dowodził tajną organizacją byłych esesmanów. Herbert Klose, prawdopodobnie policjant z Wrocławia, jako jedyny mógł znać miejsce ukrycia największego skarbu XX wieku. Po wojnie pozostał w Polsce, ukrywając się pod fałszywymi dokumentami nieopodal Wrocławia. Na jego trop wpadł UB, ale podczas przesłuchania niczego nie zdradził. Na temat skarbu wypowiedzą się Adam Woronowicz i Jerzy Bończak.