Sensacje XX wieku: Fabryki śmierci, część 2 (2)

program historyczny Polska 1997   od 12 lat
Reżyseria:Wojciech Pacyna
W skrócie:Program przedstawia zagrożenie, jakie stanowiła broń chemiczna i bakteriologiczna produkowana w Libii, Iraku i Korei Północnej. Przypadki użycia jej przeciwko ludności cywilnej i na froncie.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
wtorek, 14 stycznia
za 9 dni
0:15 TVP Historia 2

Opis

Twórca serii - dziennikarz i popularyzator historii Bogusław Wołoszański - odkrywa tajemnice związane z ważnymi wydarzeniami XX wieku. Dokonuje szczegółowej rekonstrukcji zdarzeń, aby krok po kroku dojść do zaskakujących wniosków. W jego opowieściach wydarzenia historyczne nie składają się z suchych faktów. Dzieje świata tworzą ludzie i okoliczności, często pomijane w oficjalnych wersjach wydarzeń. Spora część cyklu poświęcona jest II wojnie światowej. Ukazuje kulisy m.in. przechwycenia akt polskiego wywiadu przez Abwehrę, historię Mata Hari i radzieckiego agenta Nikołaja Kuzniecowa, a także okoliczności śmierci Hitlera.

Program przedstawia zagrożenie, jakie w ostatnich kilkunastu latach stanowiła broń chemiczna i bakteriologiczna produkowana w totalitarnych państwach: Libii, Iraku i Korei Północnej. Przypadki użycia jej przeciwko ludności cywilnej (Kurdowie w 1986 roku), i na froncie (wojna Irak-Iran w tym samym roku). Dowiemy się także, czy Irakijczycy użyli broni chemicznej w czasie działań prowadzonych przez wojska zachodnich mocarstw. Działania w ramach operacji Pustynna Burza do dzisiaj pozostają tajemnicą.