Jak to działa?: Rezonans magnetyczny (80)
W skrócie: | Odkrycie właściwości promieniowania X przez Wilhelma Roentgena było jednym z większych przełomów w diagnostyce medycznej. Lekarze uzyskali możliwość wglądu do ciała pacjenta bez konieczności operacji. |
---|
Oglądaj w telewizji
Data | Godzina | Stacja |
nie znaleziono żadnej emisji |
Opis
Radosław Brzózka tłumaczy podstawowe prawa fizyki, które rządzą zjawiskami w otaczającym świecie. Jako przykłady posłużą mu urządzenia, z których ludzie korzystają na co dzień. Efektowne eksperymenty przekonują, że fizyka nie musi być trudna i nudna. Widzowie zobaczą, jak ciekawość świata i chęć rozwiązania problemów pomogła naukowcom i wynalazcom skonstruować takie urządzenia jak telefon komórkowy, kuchenka mikrofalowa czy aparat fotograficzny.
Odkrycie właściwości promieniowania X przez Wilhelma Roentgena okazało się jednym z większych przełomów w diagnostyce medycznej. Lekarze uzyskali możliwość wglądu do ciała pacjenta bez konieczności przeprowadzenia operacji. Rentgen ma jednak swoje ograniczenia, np. trudno za jego pomocą obserwować tkanki miękkie ukryte za kośćmi, takie jak mózg czy serce. W tym miejscu z pomocą przychodzi rezonans magnetyczny.
Twórcy (pokaż wszystkich)
-
Radosław Brzózka gospodarz
Zobacz także
- Jak to działa?: Mleko (172) - magazyn popularnonaukowy - wczoraj, 24 kwietnia 23:00
- Jak to działa?: Jak naprawić człowieka (170) - magazyn popularnonaukowy - wczoraj, 24 kwietnia 23:30
- Jak to działa?: Zobaczyć niewidzialne (169) - magazyn popularnonaukowy - dziś, 25 kwietnia 23:00
- Jak to działa?: Sen (168) - magazyn popularnonaukowy - dziś, 25 kwietnia 23:30
- Jak to działa?: Pasożyty (167) - magazyn popularnonaukowy - sobota, 26 kwietnia 22:55
- Jak to działa?: Ciekawe urządzenia (166) - magazyn popularnonaukowy - sobota, 26 kwietnia 23:25
- Od ucha do ucha: Jak to działa?: Modele latające (40) - magazyn popularnonaukowy - niedziela, 27 kwietnia 8:00
- Jak to działa?: Port (165) - magazyn popularnonaukowy - niedziela, 27 kwietnia 22:50
- Jak to działa?: Konserwacja znalezisk archeologicznych (164) - magazyn popularnonaukowy - niedziela, 27 kwietnia 23:25
- Jak to działa?: Co z tym Bałtykiem? (163) - magazyn popularnonaukowy - poniedziałek, 28 kwietnia 23:05