TVP Historia 2Program TV na Wtorek 28.01.2025
- 6:55Był taki dzień: 28 stycznia
felieton, Polska 2006
W 1887 roku rozpoczęła się budowa wieży Eiffla. W 1903 roku urodził się Aleksander Kamiński, najwybitniejszy działacz harcerstwa polskiego. W 1945 roku oddział AK zajął więzienie w Biłgoraju.
- 6:59Spór o historię: Władze RP wobec agresji sowieckiej
debata
17 września 1939 roku rano Korpus Ochrony Pogranicza zaczął otrzymywać meldunki o ataku Armii Czerwonej na Polskę. W tym samym czasie prezydent, rząd oraz naczelny wódz znajdowali się w pobliżu granicy z Rumunią. Tej samej nocy najwyższe władze Rzeczypospolitej zdecydowały się opuścić terytorium Polski. W obliczu ataku ze wschodu naczelny wódz wydał dyrektywę do wojska, nakazującą unikać walki z wojskami sowieckimi, chyba że te przeprowadziłyby atak lub próbowały rozbroić polskie oddziały. Po wydaniu tej dyrektywy również udał się do Rumunii.
- 7:30Flesz historii (696)
cykl reportaży
Serwis informacyjny dla miłośników historii. Cotygodniowe aktualne informacje na temat imprez historycznych, seansów filmowych, wystaw itp.
- 7:45Piosenką przez historię: Uniwerek 200 lat
cykl reportaży
Uniwersytet Warszawski powstał w 1818 roku z inicjatywy Stanisława Staszica i Stanisława Kostki Potockiego. W trakcie hitlerowskiej okupacji nauczania nie przerwano mimo grożącej kary śmierci.
- 7:55Rzecz Polska: Hodowla Zwierzątek Karola Borsuka
cykl dokumentalny
Twórcy cyklu prezentują osiągnięcia sztuki projektowania. Pokazują modę na przedmioty vintage. Choć polski design w ostatnich latach stał się jednym z eksportowych hitów, wciąż mało się o nim mówi.
- 8:10Czas honoru 3: Transport do Auschwitz (31)
serial wojenny
Wojenne losy kilkorga młodych Polaków, działaczy ruchu oporu, którzy ryzykują życie w walce z hitlerowskim okupantem. Dowódcą jest Doktor.
- 8:55W kotle historii: Hołd carów Szujskich. Zygmunt III i kuchnia międzynarodowa
magazyn kulinarny
Łukasz Modelski zaprezentuje widzom przepisy na specjały dworskie Wazów. Zygmunt III połączył smaki Europy i Polski. Deser bianka z Hiszpanii zrobił karierę w kuchni dwudziestolecia międzywojennego.
- 9:20Historia Polski: Szrajberka z Auschwitz
film dokumentalny, Polska 2017
Historia życia Zofii Posmysz, więźniarki Auschwitz i Ravensbruck, pisarki i poetki, autorki m.in. opowiadania "Pasażerka", na podstawie którego powstał film Andrzeja Munka.
- 10:15Koło historii: Polowanie na kata
cykl reportaży
Zrealizowany w konwencji filmu kryminalnego zapis zbrodni i kary. Dotyczy on oskarżenia i skazania na karę śmierci nazistowskiego mordercy Alberta Schustera, osławionego kata Łysogór.
- 10:45Encyklopedia II wojny światowej: Narodziny wojny, część 1 (1)
serial dokumentalny
Program historyczny popularyzujący wiedzę o II wojnie światowej.
- 11:05Nieznane twarze historii: Maryja (3/6)
serial dokumentalny
Pamięć o Kleopatrze, Joannie d'Arc czy Szekspirze wciąż jest żywa, ale niewiele osób zna szczegóły ich życia i wyglądu. Derek de Lint chce stworzyć pełne profile psychologiczne, fizyczne i społeczne.
- 11:40Słownik polsko@polski (622)
talk-show prof. Jana Miodka
Wirtualny talk-show poświęcony kulturze języka polskiego. Na pytania odpowiadają prof. Jan Miodek oraz dr Justyna Janus- Konarska.
- 12:10Prasa donosi: Prasa w II RP
cykl felietonów
Odzyskanie przez Polskę niepodległości zaowocowało pojawieniem się wielu tytułów prasowych. Autorzy sprawdzają, o czym i w jaki sposób informowały gazety. Przypominają, co przyciągało uwagę.
- 12:15Prasa donosi: Budownictwo w II RP
cykl felietonów
W okresie międzywojennym brak mieszkań najbardziej odczuwany był w dynamicznie rozwijających się miastach. Eksperci opowiadają, jak rząd i samorządy próbowały rozwiązać ten palący problem.
- 12:20Sprawiedliwi. Kto ratuje jedno życie...: Kara śmierci (2/7)
serial wojenny
Opowieść o Polakach ratujących Żydów podczas okupacji, o miłości i przyjaźni. Główną bohaterką jest młoda pielęgniarka Basia.
- 13:05Myśliciele - sylwetki polskie: Włodzimierz Bączkowski (6)
cykl reportaży
Cykl programów przedstawiających sylwetki najważniejszych postaci myśli politycznej XIX i XX wieku. Prowadzący przybliżą takie osoby jak są m.in. Stanisław Koźmian czy Maurycy Mochnacki.
- 13:10Wszystkie kolory świata: Kiusiu - pradawna Japonia
serial dokumentalny
Seria dokumentalna poświęcona odkrywaniu uroków najciekawszych miejsc na świecie: ich naturalnych cudów, zabytków, wytworów lokalnych rzemieślników i zapierających dech w piersiach krajobrazów.
- 14:00Wszystkie kolory świata: Syczuan - kraina cudów
serial dokumentalny
Seria dokumentalna poświęcona odkrywaniu uroków najciekawszych miejsc na świecie: ich naturalnych cudów, zabytków, wytworów lokalnych rzemieślników i zapierających dech w piersiach krajobrazów.
- 14:50Dzika Polska: Pamięć kamieni
cykl reportaży
Odcinek poświęcony największej polskiej wyspie, którą jest Wolin. Jej tajemnice odkryje przed widzami prof. Stanisław Musielak z Instytutu Nauk o Morzu Uniwersytetu Szczecińskiego.
- 15:15Światło i szkło: Wielichowo (4)
program historyczny
Witraż to ozdobne wypełnienie okna, wykonane z kawałków kolorowego szkła wprawianych w ołowiane ramki i osadzone między żelaznymi sztabami. Sztukę tę wykorzystywano w budownictwie sakralnym.
- 15:30Korona królów (158)
telenowela historyczna
Ciąg dalszy opowieści o czasach panowania jednego z najwybitniejszych władców w dziejach Polski - Kazimierza Wielkiego, a także o jego życiu prywatnym u boku drugiej żony, Adelajdy Heskiej.
- 15:55Galeria Widmo: Piękna Madonna z Torunia
serial dokumentalny
Autorzy przedstawiają losy wyjątkowych zabytków i dzieł sztuki.
- 16:05Sensacje XX wieku: 24 godziny Igora Guzenko
program historyczny
Igor Guzenko, szyfrant ambasady radzieckiej w Ottawie, w 1945 roku na stałe zapisał się w historii świata. Pewnego wrześniowego wieczoru wyniósł z placówki ponad sto tajnych dokumentów.
- 16:50Rzeczpospolita niezłomnych
film dokumentalny, Polska 2014
Obraz poświęcony władzom RP na uchodźstwie. Od 1939 do 1990 roku w Londynie urzędowało sześciu prezydentów i szesnastu premierów.
- 17:15Filmoteka małopolska: Bokser z Auschwitz. Opowieść o człowieku, który pięściami wywalczył sobie życie
film dokumentalny, Polska 2019
Na 14 czerwca 2020 roku przypadła 80. rocznica pierwszego transportu Polaków do obozu Auschwitz. Wśród 728 więźniów znalazł się Tadeusz Teddy Pietrzykowski, oznaczony numerem obozowym 77. Był polskim pięściarzem, który rozpoczął karierę bokserską w dwudziestoleciu międzywojennym pod okiem Feliksa Stamma. W Auschwitz kontynuował walki, tym razem o przetrwanie, staczając tam od 40 do 60 walk, według różnych źródeł. Równocześnie angażował się w działalność konspiracyjną jako członek ruchu oporu zorganizowanego przez Witolda Pileckiego. Narratorką filmu jest córka pięściarza. Znaczącym aspektem tej historii są zdjęcia z planu filmu "Mistrz", który koncentruje się na postaci Pietrzykowskiego.
- 17:45Powstali 1863-1864
cykl felietonów
Animowana opowieść przedstawia kluczowe wydarzenia związane z powstaniem styczniowym, które miało miejsce w 1863 roku. Scenariusz oparto na wspomnieniach, relacjach oraz materiałach archiwalnych.
- 18:15Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii (335)
magazyn historyczny
W programie prezentacja mało znanych, sensacyjnych i często kontrowersyjnych wydarzeń historycznych.
- 18:40Miasto dzieci
film dokumentalny, Polska 2018
W 1948 roku Polska przyjęła kilkanaście tysięcy przybyszów ewakuowanych z ogarniętej walkami Grecji. Na forum ONZ została oskarżona o porwanie dzieci, które znalazły się w kilku transportach.
- 19:20Czas honoru 3: INGA (32)
serial wojenny
Wojenne losy kilkorga młodych Polaków, działaczy ruchu oporu, którzy ryzykują życie w walce z hitlerowskim okupantem. Dowódcą jest Doktor.
- 20:05Janine
film dokumentalny, Białoruś 2019
Janine urodziła się w 1930 roku w Lalen. Jej rodzice przyjechali do Francji dla pracy. W 1944 roku postanowili wrócić do ZSRR, gdzie odebrano im paszporty. 72 lata później Janine wróciła do Lalen.
- 21:10Życie za życie. Maksymilian Kolbe
film biograficzny, Niemcy/Polska 1990
Jan ucieka z obozu w Oświęcimiu. W odwecie ma zginąć dziesięciu skazańców. Za jednego z nich ofiaruje swe życie franciszkanin.
- 22:45Pamięć
film dokumentalny, Polska 2022
Niezwykła historia, a jednocześnie bardzo typowa dla pokolenia Kolumbów, których na zawsze rozdzieliła powojenna żelazna kurtyna. Do dzisiaj zachowały się listy Halinki z Warszawy i Kazika z Londynu.
- 23:20Zeldowicz. Teoria spalania i detonacji
film dokumentalny, Białoruś 2019
Historia fizyka, który odegrał ważną rolę dla rozwoju sowieckiej broni jądrowej i miał istotny wkład w takie dziedziny nauki, jak fizyka jądrowa, astrofizyka, kosmologia i ogólna teoria względności.
- 0:05Sensacje XX wieku: Pojedynek w Venlo
program historyczny
Okoliczności zamachu na Hitlera w monachijskiej piwiarni w 1939 r. do dziś są niewyjaśnione. W chwili eksplozji Hitlera nie było w lokalu.
- 0:55Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii: Mapa sercem pisana - Żarnów (276)
magazyn historyczny
Pierwsze wzmianki na temat świątyni w Żarnowie pochodzą z 1111 roku, czyli czasu lokacji miasta. Na przestrzeni wieków była wielokrotnie dewastowana i łupiona przez Tatarów czy Szwedów.
- 1:20Encyklopedia II wojny światowej: Goering
serial dokumentalny
Program historyczny popularyzujący wiedzę o II wojnie światowej.
- 1:40
- LEGENDA:
- FILMY
- SERIALE
- ROZRYWKA
- SPORT
- DOKUMENT
- DLA DZIECI