TVP Historia 2Program TV na Piątek 10.01.2025
- 7:00Był taki dzień: 10 stycznia
felieton, Polska 2005
10 stycznia 1863 roku ruszyła w Londynie pierwsza linia metra. W 1920 roku rozpoczęła działalność Liga Narodów. W 1968 roku Andrzej Wajda rozpoczął kręcenie filmu 'Wszystko na sprzedaż'.
- 7:05Flesz historii
cykl reportaży
Serwis informacyjny dla miłośników historii. Cotygodniowe aktualne informacje na temat imprez historycznych, seansów filmowych, wystaw itp.
- 7:15Rzecz Polska: Cukiernica Julii Keilowej
cykl dokumentalny
Twórcy cyklu prezentują osiągnięcia sztuki projektowania. Pokazują modę na przedmioty vintage. Choć polski design w ostatnich latach stał się jednym z eksportowych hitów, wciąż mało się o nim mówi.
- 7:30Spór o historię: Sojusznicy
debata
Niemcy i Rosja uważały, że ustalenia traktatu wersalskiego doprowadziły do izolacji politycznej obu państw. Ich niezadowolenie przyczyniło się do podpisania porozumienia w Rapallo.
- 8:00Czas honoru 2: Wojna i miłość (19)
serial wojenny
Dalszy ciąg wojennych losów członków polskiego ruchu oporu Bronka, Janka, Michała i Władka oraz ich najbliższych.
- 8:50W kotle historii: Nie tylko Samosierra. Cesarskie menu
magazyn kulinarny
Eksperci próbują zrekonstruować menu Napoleona. Wódz nie przywiązywał wagi do podawanych potraw, miał jednak ulubione dania. Należały do nich tymbaliki makaronowe, które odtwarzają autorzy odcinka.
- 9:15Historia Polski: Stan wojenny. Nie byliśmy sami
film dokumentalny, Polska 2021
Hstoria strajków sierpniowych i działalności NSZZ 'Solidarność'. Wiadomości, które przedzierały się z PRL na Zachód, zelektryzowały wolny świat. Spowodowały trzęsienie ziemi w globalnej polityce.
- 10:15Encyklopedia II wojny światowej: Operacja Weserübung
serial dokumentalny
Program historyczny popularyzujący wiedzę o II wojnie światowej.
- 10:35Polska i świat z historią w tle: Unia przed unią. Horodło 1413-2013
cykl reportaży
Autorzy programu prezentują przełomowe wydarzenia z historii Polski i świata.
- 10:50Myśliciele - sylwetki polskie: Maurycy Mann (13)
cykl reportaży
Cykl programów przedstawiających sylwetki najważniejszych postaci myśli politycznej XIX i XX wieku. Prowadzący przybliżą takie osoby jak są m.in. Stanisław Koźmian czy Maurycy Mochnacki.
- 10:55Sprawa Gottlieba Linki, czyli plebiscyt 1920
film dokumentalny
Film poświęcony plebiscytowi na Warmii, Mazurach i Powiślu w 1920 r. Głównym wątkiem jest sprawa działacza Gottlieba Linki, który na kongresie w Paryżu przekonywał do przyznania Polsce tych terenów.
- 11:45Tacy byliśmy: Jak pracowaliśmy... (4)
cykl reportaży
Sentymentalna podróż do lat 70. i 80. Twórcy programu przypomną, jak pracowali i wypoczywali Polacy, czego słuchali, co kupowali i za czym tęsknili. Zilustrują to materiały archiwalne.
- 12:10Prasa donosi: Prawa pracowników w II RP
cykl felietonów
Tematem przewodnim odcinka jest sytuacja i prawa pracownicze w okresie międzywojennym. Widzowie dowiedzą się, jak rozwiązywano różne problemy dotyczące tych kwestii w latach 20.
- 12:15Szlakiem miejsc niezwykłych: Pomniki historii: Arkadia Nieborów
cykl reportaży
Zespół pałacowo-ogrodowy w Nieborowie i znajdujący się nieopodal ogród sentymentalno-romantyczny należą do wiejskich rezydencji magnackich. Zabytki te mają duże znaczenie dla kultury narodowej.
- 12:20U Pana Boga w ogródku (1/12)
serial komediowy
Telewizyjna wersja komedii obyczajowej w reżyserii Jacka Bromskiego pod tym samym tytułem, kontynuacji filmu 'U Pana Boga za piecem'...
- 13:00Fajna Polska: Podlasie nieznane
magazyn turystyczno-lifestylowy
Podróż po najpiękniejszych zakątkach kraju. Prowadzący przedstawiają informacje dotyczące przyrody, sportu, propozycji kulinarnych, zabytków i atrakcji turystycznych. Spotkają się ze znanymi osobami.
- 13:45Wszystkie kolory świata: Buenos Aires - latynoska stolica
serial dokumentalny
Seria dokumentalna poświęcona odkrywaniu uroków najciekawszych miejsc na świecie: ich naturalnych cudów, zabytków, wytworów lokalnych rzemieślników i zapierających dech w piersiach krajobrazów.
- 14:35Galeria Widmo: Relikwiarz wikingów i kamieniecki skarbiec
serial dokumentalny
Autorzy przedstawiają losy wyjątkowych zabytków i dzieł sztuki.
- 14:45Tajemnice początków Polski: Ukryte gniazdo dynastii
film dokumentalny, Polska 2013
Próba wskazania prawdziwego miejsca narodzin dynastii Piastów. Eksperci dociekają, czy jest nim Gniezno, czy gród w Kaliszu.
- 15:30Korona królów (148)
telenowela historyczna
Ciąg dalszy opowieści o czasach panowania jednego z najwybitniejszych władców w dziejach Polski - Kazimierza Wielkiego, a także o jego życiu prywatnym u boku drugiej żony, Adelajdy Heskiej.
- 15:55Polska i świat z historią w tle: Zamek w Montresor
cykl reportaży
Historia jedynego zamku nad Loarą we Francji, będącego w polskich rękach - rodziny Reyów. Kupiony przez Ksawerego Branickiego w 1849 roku i przebudowany w duchu II Cesarstwa.
- 16:25Myśliciele - sylwetki polskie: Maurycy Mochnacki (2)
cykl reportaży
Cykl programów przedstawiających sylwetki najważniejszych postaci myśli politycznej XIX i XX wieku. Prowadzący przybliżą takie osoby jak są m.in. Stanisław Koźmian czy Maurycy Mochnacki.
- 16:30Sensacje XX wieku: Polowanie na mózgi
program historyczny
Skrywana historia ostatnich miesięcy II wojny światowej. Wówczas specjalne oddziały amerykańskie i radzieckie próbowały schwytać niemieckich konstruktorów rakiet.
- 17:20Akcja Burza. To był zbiorowy obowiązek
film dokumentalny, Polska 2020
Przebieg operacji wojskowej zorganizowanej przez AK przeciwko wojskom niemieckim w końcowej fazie okupacji hitlerowskiej. Akcja 'Burza' trwała od 4 stycznia 1944 roku do początku 1945 roku.
- 18:15Czarna Wołga: Śmierć Jana Gerharda (2)
serial dokumentalny
Historie głośnych spraw kryminalnych, które wstrząsnęły Polską Ludową. Autorzy ukazują ich przebieg, reakcję społeczeństwa i działania podjęte przez służby.
- 18:55Czas honoru: Ślad na fotografii" s. II (20)
serial wojenny
Dalszy ciąg wojennych losów członków polskiego ruchu oporu Bronka, Janka, Michała i Władka oraz ich najbliższych.
- 19:40Podróże z historią: Legenda czarnej wołgi (11)
serial dokumentalny
W prostej i przystępnej formie prowadzący Radosław Kotarski opowie o życiu w dawnej Polsce. Widzowie dowiedzą się, jak mieszkali Słowianie, a także poznają budowę średniowiecznej latarni.
- 20:05Piosenką przez historię: Dywizjon 303
cykl reportaży
Dywizjon 303 był najskuteczniejszą lotniczą jednostką aliantów w czasie bitwy o Anglię i podczas operacji Jubilee. Został sformowany w Anglii 2 sierpnia 1940 roku. Stał się symbolem bohaterstwa.
- 20:15Sonderghetto
film dokumentalny, Białoruś 2018
We wrześniu 1941 roku do Mińska przybył z Hamburga pociąg z żydowskimi pasażerami. Zostali osadzeni w specjalnej części getta. Spośród prawie 24 tysięcy deportowanych przeżyło zaledwie kilka osób.
- 21:10
- 22:35Koło historii: Zbyt dumni, by żyć w niewoli
cykl reportaży
Cykl reportaży poświęcony zapomnianym wydarzeniom z historii Polski i Europy.
- 23:00Wygaszanie miasta
film dokumentalny, Polska 2020
Stolica Małopolski mierzy się z licznymi problemami społecznymi i ekonomicznymi. Czy miasto opracuje skuteczną strategię rozwoju?
- 23:45Sensacje XX wieku: Syndykat zabójców
program historyczny
Akcje agentów radzieckiej służby bezpieczeństwa, którzy likwidowali niewygodnych dla Kremla liderów emigracyjnych ugrupowań antysowieckich, dysydentów i innych 'zdrajców ojczyzny'.
- 0:30Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii: Popławy 1807 (256)
magazyn historyczny
Badania dziejów Pułtuska w epoce napoleońskiej prowadzone są etapowo. Gród nad Narwią dwukrotnie stał się teatrum zmagań cesarza z Rosją. Z polskiego punktu widzenia była to szansa na niepodległość.
- 0:55Encyklopedia II wojny światowej: Zbrodnia i kara
serial dokumentalny
Program historyczny popularyzujący wiedzę o II wojnie światowej.
- 1:20
- LEGENDA:
- FILMY
- SERIALE
- ROZRYWKA
- SPORT
- DOKUMENT
- DLA DZIECI