- 6:55Był taki dzień: 25 kwietnia
felieton, Polska
25 kwietnia 1792 roku we Francji, po raz pierwszy użyto gilotyny, projektu dr Guillotina. W 1938 roku zmarł Aleksander Świętochowski. W 1943 roku Moskwa zerwała stosunki dyplomatyczne z rządem RP.
7:00
Flesz historii (709)cykl reportaży
Serwis informacyjny dla miłośników historii. Cotygodniowe aktualne informacje na temat imprez historycznych, seansów filmowych, wystaw itp.
7:20
Spór o historię: Syjoniści a polska racja stanudebata
W II Rzeczpospolitej wiodącą siłą polityczną wśród Żydów byli syjoniści. Praca na rzecz nowego państwa żydowskiego w Palestynie jednoczyły ich ze sobą. W 1925 r. nastąpiło zjednoczenie organizacji.
8:00
Tajemnica twierdzy szyfrów (12/13)serial wojenny
Pełen nieoczekiwanych zwrotów akcji serial wojenno- sensacyjny wg scenariusza B. Wołoszańskiego. Film oparty na książce 'Twierdza szyfrów".
8:55
Historia Polski: Ocalenifilm dokumentalny, Szwecja/Polska 2011
Dokument o więźniach obozów zagłady, którzy po wyzwoleniu trafili do Szwecji. W kwietniu 1945 r. kolumna Czerwonego Krzyża trafia do Malmö.
- 10:00Encyklopedia II wojny światowej: Siła pancerza
serial dokumentalny
Program historyczny popularyzujący wiedzę o II wojnie światowej.
- 10:30Draugen
film dokumentalny, Polska 2020
Bohaterem dokumentu jest Wojciech Bógdoł, który został wcielony do Wehrmachtu i wysłany do Norwegii.
- 11:25Epitafia katyńskie: Zdzisław Dziadulski
cykl felietonów
Uczestniczył w walkach pierwszego pułku legionowych ułanów, a w 1918 r. dołączył do Wojska Polskiego. Walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, gdzie za bohaterskie czyny otrzymał krzyż Virtuti Militari.
- 11:30Fake czy historia? (30)
program publicystyczny
Twórcy programu zgłębiają kontrowersyjne tematy z historii XX wieku, poddając je dyskusji z udziałem ekspertów o odmiennych poglądach. Program cechuje dynamiczne tempo i intensywne 20-minutowe debaty.
12:15
Czterdziestolatek - dwadzieścia lat później: Aukcja, czyli ojciec założyciel (3/15)serial komediowy
Perypetie inżyniera Karwowskiego, jego żony Magdy, ich dorosłych dzieci i wnuków. Stefan musi stawić czoła nowej rzeczywistości po 1989 r.
- 13:25Zalana dolina
film dokumentalny
Historia budowy zapory w Solinie. Projekt narodził się jeszcze w czasach II Rzeczypospolitej, a jego celami było uregulowanie rzeki San, ochrona przed powodzią i produkcja energii o mocy 200 MW.
- 14:25Upadek nazizmu: Kto go zdradzi (1)
film dokumentalny
Seria przybliża decydujące starcie II wojny światowej między dwoma krwawymi dyktatorami. Führer próbuje oszukać sowieckiego przywódcę. Stalin ma jednak szpiega w kwaterze głównej Hitlera.
- 15:15Epitafia katyńskie: Józef Kominek
cykl felietonów
Por. Kominek urodził się w 1908 r. Pracował jako nauczyciel w Jeżowie koło Brzezin. W kwietniu 1940 r. rozstrzelano go w Charkowie. W 2007 r. został pośmiertnie awansowany do stopnia kapitana WP.
- 15:30Korona królów (220)
telenowela historyczna
Ciąg dalszy opowieści o czasach panowania jednego z najwybitniejszych władców w dziejach Polski - Kazimierza Wielkiego, a także o jego życiu prywatnym u boku drugiej żony, Adelajdy Heskiej.
16:05
Sensacje XX wieku: Zabójcyprogram historyczny
Odcinek przedstawia "państwowych zabójców", czyli osoby, które w latach 50. zwalczały przeciwników bolszewizmu.
- 16:55Epitafia katyńskie: Stanisław Haller
cykl felietonów
Stanisław Haller uczestniczył w opracowaniu wyprawy Józefa Piłsudskiego na Kijów podczas wojny polsko-bolszewickiej. Był dwukrotnie odznaczony krzyżem Virtuti Millitari. W 1939 r. aresztowało go NKWD.
- 17:00Historia Polski: Śniadanie w Wannsee
film dokumentalny, Polska 2021
Nazistowskie plany eksterminacji obejmowały ludność żydowską, która mieszkała nie tylko na terenach kontrolowanych przez III Rzeszę. Liczbę ofiar zbrodniczego systemu szacuje się na 6 milionów.
- 18:05Epitafia katyńskie: Zdzisław Kawecki
cykl felietonów
Rotmistrz Zdzisław Gozdawa Kawecki, znany ze swoich umiejętności jako instruktor w Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu, w 1939 roku objął stanowisko zastępcy Ośrodka Zapasowego Wielkopolskiej Brygady Kawalerii w Kraśniku. Po wkroczeniu wojsk sowieckich trafił do niewoli i został osadzony w obozie w Kozielsku. W kwietniu 1940 roku zamordowano go w Katyniu.
18:10
Historia kuchni polskiej: Kartofle. Koniec głodu? (16)magazyn kulinarny
Wśród roślin przywiezionych do Europy przez Kolumba i jego następców wyróżnia się ziemniak, które na początku sprawiało jego przyrządzanie, zdobył ogromną popularność. Stał się nie tylko częstym składnikiem kuchni, ale również kluczowym elementem w walce z głodem, co uczyniło go symbolem globalizacji. Pochodzący z Peru ziemniak zyskał wyjątkowe znaczenie historyczne, przyrodnicze i społeczne. Swoją szczególną pozycję zdobył w XIX wieku, gdy zaczęto publikować książki kucharskie poświęcone wyłącznie jemu. Historyk Jarosław Dumanowski oraz ekspert Maciej Nowicki badają rolę ziemniaka w historii, a także jego wpływ na kuchnię polską, próbując odpowiedzieć na pytanie, co przyczyniło się do jego sukcesu.
19:00
Tajemnica twierdzy szyfrów (13-ost.)serial wojenny
Pełen nieoczekiwanych zwrotów akcji serial wojenno- sensacyjny wg scenariusza B. Wołoszańskiego. Film oparty na książce 'Twierdza szyfrów".
- 20:00Nieznana wojna na Północy (1/6)
serial dokumentalny
Seria prezentująca rolę państw regionu arktycznego w II wojnie światowej i próbująca odtworzyć militarne zmagania w tym rejonie. Widzowie zobaczą z bliska pracę nurków odnajdujących zatopione wraki.
21:05
Midnight Expressdramat sensacyjny, Wielka Brytania/USA 1978
Billy próbuje wywieźć z Turcji narkotyki. Zostaje zatrzymany.
23:10
Oblicza terroryzmu: Igrzyska - Monachium, 1972 rok (3)cykl dokumentalny
Seria przybliża historie największych ataków terrorystycznych. Wywiady ze świadkami i rekonstrukcje wydarzeń pozwolą na dogłębną analizę tych dramatycznych sytuacji. Głos zabiorą eksperci.
0:05
Sensacje XX wieku: Skarby Trzeciej Rzeszyprogram historyczny
Jedna z tajemnic II wojny to zaginięcie części skarbu III Rzeszy, rezerw waluty i złota. Miały one m.in. sfinansować ucieczki esesmanów.
- 1:10Warszawa: Miasto podzielone
film dokumentalny, Polska 2018
Reżyser zestawia zdjęcia współczesnej stolicy z ujęciami getta. Inspiracją był znaleziony tam film.
2:30
Było, nie minęło - kronika zwiadowców historii: Odpowiedzi ciągle nie znamy (292)magazyn historyczny
Twórcy odwiedzają wieś Wygnanów w województwie łódzkim. W latach 30. XIX w. powstał w niej cmentarz, na którym chowano osoby zmarłe na cholerę. Badania wykazują, że są tam także pozostałości dworu.
- 3:10Encyklopedia II wojny światowej: Siła pancerza
serial dokumentalny
Program historyczny popularyzujący wiedzę o II wojnie światowej.
3:45
- LEGENDA:
- FILMY
- SERIALE
- ROZRYWKA
- SPORT
- DOKUMENT
- DLA DZIECI