TVP HistoriaProgram TV na Sobota 25.01.2025
31- 7:00Był taki dzień: 25 stycznia
felieton, Polska 2005
25 stycznia 1858 roku odbyło się prawykonanie 'Marsza weselnego' Mendelsona. W 1924 roku w Chamonix we Francji zorganizowano pierwszą olimpiadę zimową. W 1938 roku urodził się Włodzimierz Wysocki.
- 7:10Korona królów. Jagiellonowie (222)
telenowela historyczna
Późne lato 1420 roku. Mijają trzy miesiące od śmierci Elżbiety. Jagiełło zaczyna snuć plany na przyszłość. Pragnie ożenić się z Sonką. Na Wawel przybywa siedmioletni narzeczony Jadwigi - Fryderyk.
- 7:40Flesz historii (696)
cykl reportaży
Serwis informacyjny dla miłośników historii. Cotygodniowe aktualne informacje na temat imprez historycznych, seansów filmowych, wystaw itp.
- 8:05Historia kuchni polskiej: Tajemnica pierwszej polskiej książki kucharskiej
magazyn kulinarny
Maciej Nowicki podejmuje się odtworzenia dań z pierwszej polskiej książki kucharskiej. Ujawnienie tych smaków wymaga wizyty w Nowym Jorku, gdzie kuchnia żydowska zachowała polskie smaki z XVI wieku. W tamtych czasach książki kucharskie miały charakter użytkowy, więc niewiele z nich przetrwało. Wynalezienie druku przez Gutenberga przyczyniło się do rozpowszechnienia wiedzy, ale kuchmistrzowie królewscy i arystokratyczni nadal tworzyli rękopiśmienne księgi. Mimo obecności licznych europejskich rękopisów brakowało polskiego tekstu, aczkolwiek w 1535 roku w Pradze wydano czeską książkę kucharską z polskimi potrawami. Historycy sądzili, że polska książka kucharska została wydana w Krakowie około 1540 roku, na co wskazywały rejestry, a także czasy mecenatu Zygmunta I Starego oraz rozwój drukarstwa w Krakowie. Odkryto najpierw kilka stron polskiego oryginału z opisami produkcji octu, a następnie stronę z przepisem na potrawę z tzw. polskiej zwierzyny bawołowej. Efektem współpracy międzynarodowej, prowadzonej przez prof. Jarosława Dumanowskiego, było odnalezienie rękopiśmiennej kopii książki w Kijowie.
- 8:55Dom: Warkocze naszych dziewcząt będą białe (3/25)
serial obyczajowy
1945 rok. Losy mieszkańców powojennej Warszawy. Trwa wojna, lecz do Warszawy, do domu na Złotej, wracają przedwojenni mieszkańcy.
- 10:35Cztery strony świata: Malezyjska mozaika (7)
serial dokumentalny
Autorzy prezentują słabo poznane miejsca na świecie. Docierając do nich różnymi środkami komunikacji, pieszo, pociągiem lub łodzią, odkrywają piękno lokalnych tradycji i obszarów dziewiczej natury.
- 11:40Podziemne Włochy: Neapol (3/8)
serial dokumentalny
Pełna przygód podróż po świecie kryjącym się pod największymi miastami, jak również włoskimi wioskami. W każdym odcinku archeolog Darius Arya osobiście odkrywa tajemnicze podziemia.
- 12:45Wielkie rzeki świata: Nil (2)
film dokumentalny, Wielka Brytania/USA 2019
Nil, najdłuższa rzeka świata, i tereny jego dorzecza to azyl dla zwierząt i raj dla kajakarzy.
- 13:45Wojownicy czasu: Atak 'Czarnych Diabłów', czyli Breda 1944 (94)
cykl reportaży
Po kilku dniach ulewnych opadów bagniste niziny Holandii całkowicie znikają pod wodą. Dla żołnierzy z 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka, którzy przybyli tam jesienią, to prawdziwy koszmar.
- 14:3007 zgłoś się: 24 godziny śledztwa (5/21)
serial kryminalny
Porucznik Sławomir Borewicz i jego koledzy z wydziału kryminalnego MO rozwiązują skomplikowane zagadki kryminalne.
- 15:3507 zgłoś się: Złoty kielich z rubinami (6/21)
serial kryminalny
Porucznik Sławomir Borewicz i jego koledzy z wydziału kryminalnego MO rozwiązują skomplikowane zagadki kryminalne.
- 16:40Najmniejsze kraje Europy: Liechtenstein - mały wielki kraj (4)
serial dokumentalny
Seria o najmniejszych państwach Europy. Mikropaństwa Andory, Liechtensteinu, Luksemburga, Malty, Monako i San Marino są bardzo łatwe do przeoczenia. Terenom tym udało się jednak zachować własne tradycje oraz florę i faunę, które obecnie są rzadkością dla reszty świata. Niezwykłe lokalizacje tych miejsc często znajdują się w ekstremalnych regionach górskich lub przybrzeżnych, co czyni je rajem dla zagrożonych gatunków. Jednak stabilność ich środowiska naturalnego jest zagrożona przez różne problemy. Ekipa podróżuje do tych krajów i opowiada historie ich odważnych wysiłków na rzecz zachowania ich naturalnych cech i kulturowej autonomii.
- 17:30Towarzysze sekretarze oraz inni dygnitarze: Włodzimierz Sokorski. Śmieszny i straszny socrealista (3)
serial dokumentalny
Portrety znanych osobistości z czasów PRL - pierwszych sekretarzy KC PZPR i innych dygnitarzy. Autorzy analizują biografie m.in. Bolesława Bieruta, Józefa Cyrankiewicza i Czesława Kiszczaka.
- 18:00Czterej pancerni i pies: Rozstajne drogi (7/21)
serial wojenny
Przygody załogi czołgu "Rudy" - Janka, Gustlika, Grigorija i Olgierda - na frontach drugiej wojny światowej. Żołnierzom pomaga pies Szarik.
- 18:55Myśliciele - sylwetki polskie: Władysław Leopold Jaworski (5)
cykl reportaży
Cykl programów przedstawiających sylwetki najważniejszych postaci myśli politycznej XIX i XX wieku. Prowadzący przybliżą takie osoby jak są m.in. Stanisław Koźmian czy Maurycy Mochnacki.
- 19:00Fake czy historia? (17)
program publicystyczny
Twórcy zgłębiają kontrowersyjne tematy z historii XX w. W dyskusji biorą udział eksperci o odmiennych poglądach. Tłem debaty są przestrzenie muzealne. Widzowie mogą głosować na wybranego historyka.
- 20:00Oblicza terroryzmu: Wyspa - Norwegia, 2011 r. (6)
cykl dokumentalny
Seria przybliża historie największych ataków terrorystycznych. Wywiady ze świadkami i rekonstrukcje wydarzeń pozwolą na dogłębną analizę tych dramatycznych sytuacji. Głos zabiorą eksperci.
- 20:50Był taki dzień: 25 stycznia
felieton, Polska 2005
25 stycznia 1858 roku odbyło się prawykonanie 'Marsza weselnego' Mendelsona. W 1924 roku w Chamonix we Francji zorganizowano pierwszą olimpiadę zimową. W 1938 roku urodził się Włodzimierz Wysocki.
- 21:00Les Milles
dramat wojenny, Francja/Niemcy/Polska 1995
II wojna światowa. Komendant obozu dla internowanych otrzymuje rozkaz wydania zbiegów Niemcom. W tajemnicy wysyła uchodźców do Marsylii.
- 22:55Wojna i pokój (2)
dramat wojenny, Włochy/USA 1956
Natasza ulega wpływowi Kuragina. Podejmuje decyzję o wspólnej ucieczce.Dopiero po rozmowie z Piotrem, który zdradza jej prawdziwe przesłanki zachowania żonatego podrywacza, zmienia zdanie.
- 0:50KGB: tarcza i miecz (1/3)
serial dokumentalny
Historia rosyjskiej służby bezpieczeństwa od czasów Lenina do Putina, opowiedziana przez jej byłych funkcjonariuszy i ofiary ich działań.
- 1:50Fabryka wódki
film dokumentalny, Szwecja/Polska 2011
Obraz życia na rosyjskiej prowincji, toczącego się w cieniu wódki. Centralną postacią dokumentu jest rozwiedziona młoda matka Wala...
- 3:05Szerokie tory: Jeden dzień z życia charakteryzatora z pracowni figur
cykl reportaży
Bohaterem filmu jest artysta plastyk i charakteryzator tworzący figury woskowe znanych postaci Rosji, np. Piotra I, Lenina, Stalina, Jelcyna. Kamera towarzyszy mu w pracowni.
- 3:35
- LEGENDA:
- FILMY
- SERIALE
- ROZRYWKA
- SPORT
- DOKUMENT
- DLA DZIECI