TVP HistoriaProgram TV na Niedziela 12.01.2025
31- 7:10Był taki dzień: 12 stycznia
felieton, Polska 2005
12 stycznia 1578 roku odbyło się pierwsze wykonanie 'Odprawy posłów greckich' Jana Kochanowskiego. W 1948 roku w USA wprowadzono równość białych i czarnych w postępowaniach przed sądami.
- 7:20Korona królów. Jagiellonowie (219)
telenowela historyczna
Późne lato 1420 roku. Mijają trzy miesiące od śmierci Elżbiety. Jagiełło zaczyna snuć plany na przyszłość. Pragnie ożenić się z Sonką. Na Wawel przybywa siedmioletni narzeczony Jadwigi - Fryderyk.
- 7:50Rzecz Polska: Cukiernica Julii Keilowej
cykl dokumentalny
Twórcy cyklu prezentują osiągnięcia sztuki projektowania. Pokazują modę na przedmioty vintage. Choć polski design w ostatnich latach stał się jednym z eksportowych hitów, wciąż mało się o nim mówi.
- 8:05Z ciemności do światłości
reportaż
Twórcy dociekają, co łączy historię świętej Łucji, która zmarła w wieku 23 lat, z tradycjami Bożego Narodzenia. Dowiemy się, kim była Włoszka, której święto jest obchodzone w luterańskiej Szwecji.
- 8:35Jak downij było
koncert
Kolędy i pastorałki, rozwijające się przez stulecia, kształtowały poczucie wspólnoty i łączyły ludzi. W dniach 27 i 28 grudnia 2021 roku, w kościele ap. Piotra i Pawła w Wiśle, odbyło się Ekumeniczne Kolędowanie "A tradycja trwa". Wydarzenie to zgromadziło zespoły, takie jak Beskidzcy Zbóje, Golec uOrkiestra oraz regionalne grupy "Mała Wisła", "Wisła", "Wisła+", "Wańcy" i "Tkocze", które prezentowały znane kolędy i pastorałki. Koncert miał na celu połączenie klasycznych wykonań z muzyką góralską, ukazując różnorodność stylów i bogactwo instrumentarium. Artyści czerpali inspiracje z tradycji muzycznych różnych regionów Polski, pokazując, że górale mogą wychodzić poza swoje tradycyjne brzmienia. Dodatkowym elementem koncertu był występ z tekstem mówionym w Gwarze Śląska Cieszyńskiego, co podkreślało świąteczny nastrój wydarzenia. Koncert stał się okazją do stworzenia bożonarodzeniowej opowieści, angażując nie tylko wykonawców i organizatorów, ale także uczestników.
- 9:00Czarne chmury: Pościg (10-ost.)
serial przygodowy
Akcja serialu toczy się w drugiej połowie XVIII wieku. Ukazuje dramatyczną walkę o utrzymanie Prus Książęcych przy Polsce.
- 10:35Górna półka smaku
magazyn kulinarny
Znany szef kuchni młodego pokolenia Orson Hejnowicz oraz gwiazda polskiego kryminału Marek Krajewski eksplorują Dolny Śląsk. Prezentują kulinarne tradycje regionu i historie z dreszczykiem.
- 11:25Nieznane twarze historii: Kleopatra (1/6)
serial dokumentalny
Pamięć o Kleopatrze, Joannie d'Arc czy Szekspirze wciąż jest żywa, ale niewiele osób zna szczegóły ich życia i wyglądu. Derek de Lint chce stworzyć pełne profile psychologiczne, fizyczne i społeczne.
- 12:10Dzika kraina: Tajemnice Walii (2-ost.)
film dokumentalny, Wielka Brytania 2023
Film prezentuje życie dzikiej przyrody Walii, skupiając się na zmieniających się porach roku. Wiosną obserwujemy narodziny i odnowę, kiedy budzi się natura. Latem widzimy dorastanie i nowe początki, co podkreśla cykl życia. Jesienią przyroda przygotowuje się do trudniejszych warunków, zaś zimą skupia się na przetrwaniu. Kamera przez cały rok towarzyszy zwierzętom endemicznym dla Walii, takim jak foki szare, ukazując wpływ pór roku na ich życie i przetrwanie.
- 13:15Wojownicy czasu: W cieniu Warszawy, czyli Płock 1920 (91)
cykl reportaży
Wojna z bolszewikami, którą zapoczątkowało zajęcie przez Rosjan Wilna 4 stycznia 1919 roku, trwała od kilkunastu miesięcy. Po wielu polskich sukcesach w 1920 roku nastąpiła rosyjska kontrofensywa.
- 14:00
- 16:05Fake czy historia? (15)
program publicystyczny
Twórcy zgłębiają kontrowersyjne tematy z historii XX w. W dyskusji biorą udział eksperci o odmiennych poglądach. Tłem debaty są przestrzenie muzealne. Widzowie mogą głosować na wybranego historyka.
- 16:55Opuszczone miejsca: Amerykańskie marzenie (1)
serial dokumentalny
Dawne budowle i historyczne miejsca, będące świadectwem ważnych epok i wydarzeń, kryją w sobie wiele opowieści. Widzowie poznają dwanaście opuszczonych miejsc, w tym baz wojskowych czy kurortów.
- 18:00Czterej pancerni i pies: Psi pazur (4/21)
serial wojenny
Przygody załogi czołgu "Rudy" - Janka, Gustlika, Grigorija i Olgierda - na frontach drugiej wojny światowej. Żołnierzom pomaga pies Szarik.
- 19:05Sekrety starożytnych inżynierów 2: Ekstremalne budowle (7)
serial dokumentalny
Twórcy serialu wyjaśnią, jak na rozwój cywilizacji wpływały zasoby naturalne. Przybliżą sposób, w jaki starożytne cywilizacje pokonywały przeszkody. Opowiedzą o rozwoju wyrafinowanych technologii.
- 20:05Kroniki Hitlera: Obibok i żołnierz. Lata 1889-1918 (1)
serial dokumentalny
Codzienne życie mieszkańców Europy w latach 1889-1945. Twórcy opierają się na obszernych materiałach archiwalnych. Pokazują losy Hitlera na społecznym tle w pierwszej połowie XX wieku.
- 21:1007 zgłoś się: Dziwny wypadek (3/21)
serial kryminalny
Porucznik Sławomir Borewicz i jego koledzy z wydziału kryminalnego MO rozwiązują skomplikowane zagadki kryminalne.
- 22:0507 zgłoś się: 300 tysięcy w nowych banknotach (4/21)
serial kryminalny
Porucznik Sławomir Borewicz i jego koledzy z wydziału kryminalnego MO rozwiązują skomplikowane zagadki kryminalne.
- 23:00Ziemia obiecana
dramat obyczajowy, Polska 1974
Nominowana do Oscara adaptacja powieści Władysława Reymonta. Osadzone w XIX-wiecznej Łodzi losy trzech przedsiębiorców.
- 2:00Józef Czapski - świadek wieku 1896-1993
film dokumentalny, Polska 2014
W biografii Józefa Czapskiego zapisały się tragiczne losy Europy. Jego dzieje można ująć w kilku punktach: I wojna światowa, rewolucja bolszewicka, obóz w Starobielsku czy interwencje w Moskwie.
- 3:15Szerokie tory: Jeden dzień z życia Cyganów w Mołdawii
cykl reportaży
Twórcy odcinka przybliżają widzom środowisko kibiców ukraińskiego klubu piłkarskiego Dynamo Kijów. Jednym z nich jest 23-letni Żenia - magister ekonomii należący do przywódców tzw. Żylety.
- 3:50
- LEGENDA:
- FILMY
- SERIALE
- ROZRYWKA
- SPORT
- DOKUMENT
- DLA DZIECI