Zaginione - odnalezione: Skradzione ikony z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie

Zaginione - odnalezione: Skradzione ikony z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie

magazyn kulturalny   od 7 lat
W skrócie:W 1990 roku skradziono 29 ikon cerkiewnych z sali gotyckiej Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Do najcenniejszych należała ta przedstawiająca Archanioła Michała z XVI wieku. Udało się ją odzyskać.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Utrzymana w atmosferze detektywistycznego śledztwa seria poświęcona odzyskanym po latach skarbom polskiego dziedzictwa materialnego. Dyrektor Narodowego Centrum Kultury Rafał Wiśniewski tropi zabytkowe przedmioty, zaginione na skutek wojennej przeszłości Polski. Każdy odcinek poświęcony jest jednemu dziełu, które przepadło w czasach wielkich grabieży - potopu, okupacji, komunizmu. W programie pojawiają się materiały operacyjne policji i inne archiwalia. Prezentowane jest także samo dzieło sztuki.

W grudniu 1990 roku doszło do kradzieży 29 ikon cerkiewnych z sali gotyckiej Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Łączną ich wartość wyceniono na 912 milionów ówczesnych złotych. W marcu 1991 roku umorzono śledztwo, a ikony zarejestrowano w krajowym wykazie zabytków skradzionych i wywiezionych za granicę niezgodnie z prawem, prowadzonym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do jednej z najcenniejszych należała ikona z przedstawieniem Archanioła Michała, datowana na II połowę XVI wieku. W 2019 roku kolekcjoner dzieł sztuki dr Reiner Zerlin podarował miastu Recklinghausen w Niemczech cenną kolekcję dzieł składającą się z blisko 250 obiektów sztuki wschodniochrześcijańskiej. W lipcu 2020 roku pracownik ówczesnego Wydziału ds. Restytucji MKiDN rozpoznał skradzioną ikonę na dostępnej online ekspozycji w Muzeum Ikon w Recklinghausen. 22 września 2021 roku w Muzeum Ikon w Recklinghausen w Nadrenii Północnej - Westfalii w Niemczech odbyło się uroczyste przekazanie ikony przedstawicielom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Udało się również odzyskać ikonę z przedstawieniem Trzech Marii u grobu, datowaną na XVI wiek. Po ponad 30 latach dwie skradzione ikony wróciły do zbiorów Muzeum Warmii i Mazur.