Wędrówka kontynentów: Europa - niespokojna przyszłość (5-ost.)

Wędrówka kontynentów: Europa - niespokojna przyszłość (5-ost.)

(Voyage of Continents: Turbulent Future)

serial dokumentalny Francja 2012   od 12 lat
W skrócie:Krańce płyt tektonicznych, na których znajdują się Europa i Ameryka Północna, nadal położone są blisko siebie. Tam, gdzie się stykają, leży przecięta przez oddzielający kontynenty ryft Islandia.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
czwartek, 14 listopada
za 12 dni
20:00 TVP Nauka
piątek, 15 listopada
za 13 dni
1:05 TVP Nauka
piątek, 15 listopada
za 13 dni
8:20 TVP Nauka
piątek, 15 listopada
za 13 dni
13:25 TVP Nauka

Opis

Fascynujący dokument ukazujący burzliwe przemiany, jakim od momentu powstania podlega Błękitna Planeta. Gigantyczne siły wypychały dna oceanów i formowały nowe lądy, a niezwykłe kolizje tworzyły łańcuchy górskie. Od początków Ziemi, której dzieje sięgają 4,5 miliarda lat wstecz, siły te nadal są aktywne. Przejawiają się w erupcjach wulkanów, trzęsieniach ziemi, tsunami - kształtują krajobraz, zmieniają klimat, a czasem niszczą życie. Pięć odcinków dokumentu poświęconych jest pięciu kontynentom, które powstały w wyniku tych procesów.

W tym odcinku

Rozdzielanie kontynentów europejskiego i północnoamerykańskiego rozpoczęło się 180 milionów lat temu. W konsekwencji tego powstał Ocean Atlantycki. Krańce płyt tektonicznych, na których znajdują się Europa i Ameryka Północna, nadal jednak położone są bardzo blisko siebie. Tam, gdzie się stykają, leży przecięta przez oddzielający kontynenty ryft, Islandia. W tym miejscu Europa i Ameryka Północna oddalają się od siebie na odległość dwóch centymetrów rocznie. Natomiast kolizja Europy Południowej z Afryką, która miała miejsce 60 milionów lat temu, przemieściła miliardy ton skał i wyniosła je na tysiące metrów ponad poziom morza, tworząc wznoszące się do 4800 metrów nad poziomem morza Alpy. Góry te to idealne miejsce dla poszukiwaczy kryształów, będących dowodem prehistorycznych wydarzeń. Kwarc, z którego powstały kryształy, podczas zderzenia kontynentów był wpychany w dół, w kierunku jądra ziemi. Tam pod wpływem ogromnego ciśnienia jego cząsteczki uległy dekompozycji, przemieściły się, skompresowały i w końcu zostały wypchnięte z powrotem do wnętrza Alp, tworząc gładkie sześciościany. Europa nieustannie poddawana wpływowi tych olbrzymim sił ciągle się zmienia, a jej przyszłość nie jest spokojna.

Zobacz także