Szlakiem miejsc niezwykłych: Pomniki historii: Stargard i Kamień

Szlakiem miejsc niezwykłych: Pomniki historii: Stargard i Kamień

cykl reportaży Polska 2016   od 12 lat
W skrócie:Ekipa odwiedza Stargard i Kamień Pomorski. Osiedle Katedralne i zespół kościoła NMP Królowej Świata wraz ze średniowiecznymi fortyfikacjami są najcenniejszymi zabytkami regionu nadbałtyckiego.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
piątek, 22 listopada
za 8 dni
13:25 TVP Historia 2

Opis

Przegląd miejsc wpisanych w rejestr pomników historii. Terminem tym określa się zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla kultury Polski. Jest on ustanawiany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do dziś to prestiżowe, najwyższe wyróżnienie nadano 60 zabytkom. Z każdym rokiem lista się wydłuża.

Ekipa odwiedza Stargard i Kamień Pomorski. Miasta okres największej świetności przeżywały w średniowieczu. Osiedle Katedralne w Kamieniu Pomorskim i Stargardzki zespół kościoła NMP Królowej Świata wraz ze średniowiecznymi fortyfikacjami należą do najcenniejszych zabytków regionu nadbałtyckiego. Obydwie ceglane świątynie wyróżnia kunsztowny detal architektoniczny i glazurowane elementy. Charakterystycznym motywem dekoracji świątyni w Stargardzie jest tak zwana blenda stargardzka. Kamieńska katedra natomiast przyciąga nie tylko miłośników średniowiecznych budowli. Turyści z całego świata przybywają tu, by podziwiać niezwykłe organy barokowe. O potędze Pomorza zdecydował ród Gryfitów, który ochrzcił te ziemie i rządził nimi nieprzerwanie przez ponad 500 lat.