Szlakiem miejsc niezwykłych: Pomniki historii: Białystok
cykl reportaży Polska 2019
W skrócie: | Historia kościała pw. Chrystusa Króla i św. Rocha w Białymstoku wiąże się z odzyskaniem niepodległości. Świątynia powstała bowiem jako wyraz wdzięczności z okazji pokonania bolszewików w 1920 r. |
---|
Oglądaj w telewizji
Data | Godzina | Stacja |
nie znaleziono żadnej emisji |
Opis
Opowieść o miejscach wpisanych w rejestr pomników historii. Terminem tym określa się zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla kultury Polski. Jest on ustanawiany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W Białymstoku znajduje się kościół pw. Chrystusa Króla i św. Rocha. Jego historia ściśle wiąże się z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Powstał bowiem jako wyraz wdzięczności z okazji pokonania bolszewików w 1920 roku. Za projekt odpowiadał architekt Oskar Sosnowski, profesor Politechniki Lwowskiej i słynny badacz polskiego budownictwa. Świątynię uważa się za jedno z jego najwspanialszych osiągnięć.
Zobacz także
- Szlakiem miejsc niezwykłych: Pomniki historii: Paczków - cykl reportaży - piątek, 25 kwietnia 15:25
- Szlakiem miejsc niezwykłych: Pomniki historii: Stary Sącz - cykl reportaży - sobota, 26 kwietnia 8:55
- Szlakiem miejsc niezwykłych: Pomniki historii: Duszniki Zdrój - cykl reportaży - niedziela, 27 kwietnia 17:05
- Szlakiem miejsc niezwykłych: Pomniki historii: Kanał Elbląski i warszawskie Filtry - cykl reportaży - poniedziałek, 28 kwietnia 11:25
- Szlakiem miejsc niezwykłych: Pomniki historii: Strzegom - cykl reportaży - wtorek, 29 kwietnia 10:45
- Szlakiem miejsc niezwykłych: Pomniki historii: Kotlina jeleniogórska - cykl reportaży - sobota, 3 maja 13:05
- Szlakiem miejsc niezwykłych: Pomniki historii: Żyrardów - cykl reportaży - wtorek, 6 maja 18:55
- Szlakiem miejsc niezwykłych: Pomniki historii: Pelplin - cykl reportaży - noc śr./czw., 7 na 8 maja 0:15