Szerokie tory: Żydzi w Odessie
cykl reportaży Polska 2010
W skrócie: | Odessa jeszcze do lat 70. XX w. była w 1/3 zamieszkała przez Żydów. Teraz jest ich znacznie mniej, ale kultura żydowska przeżywa okres rozkwitu. Przewodnikiem w filmie jest 24-letni Borys. |
---|
Oglądaj w telewizji
Data | Godzina | Stacja |
niedziela, 20 kwietnia za 13 dni |
1:25 | TVP Historia 2 |
niedziela, 20 kwietnia za 13 dni |
2:15 | TVP Historia |
Opis
Cykl pokazuje codzienne życie mieszkańców byłego ZSRR przez pryzmat ważnych wydarzeń, jakie miały miejsce po przemianach ustrojowych. Każdy z reportaży opowiada o jednym dniu z życia wybranego bohatera, którego losy odzwierciedlają znaki czasu.
Położona nad Morzem Czarnym Odessa jeszcze do lat 70. była w jednej trzeciej zamieszkała przez Żydów. Obecnie, po fali masowej emigracji, wyznawcy judaizmu stanowią tylko kilka procent obywateli. Kultura żydowska przeżywa jednak okres rozkwitu. 24-letni Borys pracuje w sklepie sprzedającym koszerne produkty. Mężczyzna prezentuje zwyczaje Żydów oraz opowiada o historii miasta.
Zobacz także
- Szerokie tory: Katyń - cykl reportaży - noc sob./niedz., 12 na 13 kwietnia 1:20
- Szerokie tory: Katyń - cykl reportaży - noc sob./niedz., 12 na 13 kwietnia 1:25
- Szerokie tory: Bunkry Sewastopola - cykl reportaży - noc niedz./pon., 13 na 14 kwietnia 0:25
- Szerokie tory: Bunkry Sewastopola - cykl reportaży - noc niedz./pon., 13 na 14 kwietnia 1:55
- Szerokie tory: Milioner z lasu - cykl reportaży - noc niedz./pon., 20 na 21 kwietnia 2:10
- Szerokie tory: Milioner z lasu - cykl reportaży - noc niedz./pon., 20 na 21 kwietnia 2:35