Spór o historię: Wysiedlenia z Kresów

Spór o historię: Wysiedlenia z Kresów

debata Polska   od 12 lat
W skrócie:Po wojnie alianci debatujący podczas kolejnych konferencji pokojowych odebrali Polsce niemal połowę terytorium na wschodzie. W zamian zachodnie tereny miały zostać powiększone o Ziemie Odzyskane.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
poniedziałek, 16 grudnia
za 12 dni
11:35 TVP Historia
poniedziałek, 16 grudnia
za 12 dni
11:45 TVP Historia 2

Opis

Autorytety w dziedzinie historii prezentują swoje opinie na temat różnych wydarzeń historycznych. Prowadzący program dyskutują m.in. z: prof. Maria Bogucka, prof. Janusz Tazbir, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Andrzej Ajnenkiel, prof. Adam Dobroński, prof. Janusz Odziemkowski, prof. Wojciech Materski oraz prof. Wojciech Roszkowski.

Jedną z najistotniejszych kwestii po zakończeniu II wojny światowej było ustalenie nowych granic. Alianci debatujący podczas kolejnych konferencji pokojowych w Teheranie, Jałcie i Poczdamie, odebrali Polsce niemal połowę terytorium na wschodzie. W zamian nasze zachodnie tereny miały zostać powiększone o tzw. Ziemie Odzyskane, czyli Dolny Śląsk, Pomorze, Warmię i Mazury. Przesunięcie granic wiązało się z przesiedleniem ludności zamieszkującej Kresy Wschodnie. Pierwsza faza tak zwanej repatriacji odbyła się w latach 1944 - 1946, kolejna miała miejsce w latach 1955 - 1959. Twórcy zastanawiają się m.in. czym tak naprawdę była owa repatriacja, na jakich podstawach prawnych dokonywano przesiedleń oraz kto, oprócz ludności z Kresów Wschodnich, osiedlał się na Ziemiach Zachodnich.

Zobacz także