Spór o historię: Władcy polscy: Zygmunt I Stary
W skrócie: | Zygmunt I Stary był synem Kazimierza IV Jagiellończyka i Elżbiety Habsburżanki. Został koronowany, gdy miał 40 lat. Od początku swego panowania był zmuszony do obrony przed Moskwą i Krzyżakami. |
---|
Oglądaj w telewizji
Data | Godzina | Stacja |
nie znaleziono żadnej emisji |
Opis
Autorytety w dziedzinie historii prezentują swoje opinie na temat różnych wydarzeń historycznych. W programie prowadzonym przez Tomasza Müllera dyskutują m.in.: prof. Maria Bogucka, prof. Janusz Tazbir, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Andrzej Ajnenkiel, prof. Adam Dobroński, prof. Janusz Odziemkowski, prof. Wojciech Materski oraz prof. Wojciech Roszkowski.
Zygmunt I Stary był synem Kazimierza IV Jagiellończyka i Elżbiety Habsburżanki. Na świat przyszedł pierwszego bądź drugiego stycznia 1467 roku w Kozienicach. Jako piąty syn, miał niewielki szanse na objęcie władzy. Po długim okresie bezczynności, jego najstarszy brat Władysław król czeski i węgierski ofiarował mu najpierw księstwo głogowskie, a później opawskie. W 1503 roku Zygmunt w imieniu swego brata Władysława objął namiestnictwo na Łużycach. Trzy lata później, jego bezdzietny brat Aleksander, zmożony śmiertelną chorobą, przekazał mu władzę na Litwie i w Koronie. Koronacja w Krakowie odbyła się gdy Zygmunt kończył czterdzieści lat. Współcześni określają go jako władcę łaskawego i dobrotliwego, który ponad wszystko cenił sobie wierność. Od początku swego panowania był zmuszony do obrony przed Moskwą i Krzyżakami. Pomimo zwycięstwa nad tymi drugimi nigdy nie włączył Prus w granice Polski. Musiał jedynie zadowolić się hołdem lennym Wielkiego Mistrza Krzyżackiego, Albrechta Hohenzollerna. Rok później przyłączył do swego królestwa Mazowsze. W trakcie jego rządów Jagiellonowie utracili Węgry i Czechy. Zygmunt Stary zmarł 1 kwietnia 1548 roku w Krakowie, po ponad czterdziestoletnim okresie panowania. Jego ciało zostało złożone w katedrze na Wawelu.
Zobacz także
- Spór o historię: Od Rapallo do Moskwy - debata - wtorek, 29 kwietnia 7:00 i 1 późniejsza emisja
- Spór o historię: Polskie królewny na obcych dworach - debata - piątek, 2 maja 7:15 i 1 późniejsza emisja
- Spór o historię: Władcy polscy: Władysław II Jagiełło - debata - poniedziałek, 5 maja 11:20 i 1 późniejsza emisja
- Spór o historię: Biada zwyciężonym - debata - wtorek, 6 maja 7:00 i 1 późniejsza emisja
- Spór o historię: Dlaczego upadła Rzeczpospolita? - debata - piątek, 9 maja 7:25 i 1 późniejsza emisja