Spór o historię: Proces szesnastu

Spór o historię: Proces szesnastu

debata Polska   od 12 lat
W skrócie:W Jałcie przyjęto propozycję Stalina dotyczącą powołania w Polsce koalicyjnego rządu. Przedstawiciele polskiego państwa podziemnego, którzy zgodzili się podjąć rozmowy z Rosją, trafili na Łubiankę.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
piątek, 18 października
za 4 dni
7:30 TVP Historia 2

Opis

Autorytety w dziedzinie historii prezentują swoje opinie na temat różnych wydarzeń historycznych. Prowadzący program dyskutują m.in. z: prof. Maria Bogucka, prof. Janusz Tazbir, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Andrzej Ajnenkiel, prof. Adam Dobroński, prof. Janusz Odziemkowski, prof. Wojciech Materski oraz prof. Wojciech Roszkowski.

Na konferencji w Jałcie przyjęto propozycję Stalina dotyczącą powołania w Polsce koalicyjnego rządu komunistów i partii demokratycznych. Działająca w naszym kraju Rada Jedności Narodowej zaakceptowała te ustalenia. W marcu 1945 przedstawiciele polskiego państwa podziemnego zgodzili się podjąć rozmowy z Rosją. Wszyscy, którzy przybyli na spotkanie, trafili na Łubiankę. 18 czerwca 1945 roku rozpoczął się pokazowy "proces szesnastu". Polskich przywódców oskarżono o współpracę z Niemcami. Choć proces był przykładem jawnego pogwałcenia prawa międzynarodowego, żadne z państw zachodnich nie protestowało.

Zobacz także