Spór o historię: Policja granatowa

debata Polska 2019   od 12 lat
W skrócie:Historia polskiej policji na terenach okupowanych przez III Rzeszę.W 1939 roku Niemcy wydali komunikat do polskich mundurowych o stawienie się na służbę pod ich dowództwem. Odmowa groziła śmiercią.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
piątek, 3 stycznia
za 13 dni
7:25 TVP Historia
piątek, 3 stycznia
za 13 dni
7:30 TVP Historia 2

Opis

Autorytety w dziedzinie historii prezentują swoje opinie na temat różnych wydarzeń historycznych. Prowadzący program dyskutują m.in. z: prof. Maria Bogucka, prof. Janusz Tazbir, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Andrzej Ajnenkiel, prof. Adam Dobroński, prof. Janusz Odziemkowski, prof. Wojciech Materski oraz prof. Wojciech Roszkowski.

Historia polskiej policji na terenach okupowanych przez III Rzeszę w latach 1939-1944.W październiku 1939 roku Niemcy wydali komunikat do polskich mundurowych o stawienie się na służbę pod ich dowództwem. Odmowa groziła śmiercią. Policja Polska Generalnego Gubernatorstwa powstała w grudniu 1939 roku i podlegała niemieckim organom porządkowym. Z powodu koloru swoich mundurów nazywana była policją granatową. Część funkcjonariuszy postanowiła podjąć współpracę z podziemiem, jednak niektórzy "granatowi" woleli służyć okupantom. Twórcy dyskutują na temat ich niełatwej roli w wojennej rzeczywistości. Zastanawiają się m.in. czemu formacja nie została rozwiązana, do czego służyła oraz kto się do niej zgłaszał. Wspominają także sylwetkę komendanta ppłk. Mariana Kozielewskiego, brata Jana Karskiego.

Zobacz także