Spór o historię: Na Sybir po wyzwoleniu

Spór o historię: Na Sybir po wyzwoleniu

debata Polska   od 12 lat
W skrócie:W 1944 r. Armia Czerwona przekroczyła granicę z Polską. W ślad za nią szły oddziały NKWD. Na zajmowanych terenach podejrzewani o niesprzyjanie nowej władzy byli aresztowani i osadzani w obozach.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
poniedziałek, 23 grudnia
za 11 dni
11:45 TVP Historia
poniedziałek, 23 grudnia
za 11 dni
11:50 TVP Historia 2

Opis

Autorytety w dziedzinie historii prezentują swoje opinie na temat różnych wydarzeń historycznych. Prowadzący program dyskutują m.in. z: prof. Maria Bogucka, prof. Janusz Tazbir, prof. Henryk Samsonowicz, prof. Andrzej Ajnenkiel, prof. Adam Dobroński, prof. Janusz Odziemkowski, prof. Wojciech Materski oraz prof. Wojciech Roszkowski.

Na początku stycznia 1944 roku maszerująca na Berlin Armia Czerwona przekroczyła przedwojenną granicę z Polską. W ślad za nią szły oddziały NKWD. Na zajmowanych terenach rozpoczynały się rządy naznaczone terrorem. Podejrzewani o niesprzyjanie nowej władzy byli aresztowani i osadzani w obozach. Często powstawały one w miejscu wcześniejszych niemieckich więzień i obozów koncentracyjnych. W marcu 1945 roku wyruszył liczący blisko dwa tysiące ludzi transport na Ural. Wśród zesłanych znajdował się nierozpoznany wówczas przez NKWD zastępca komendanta głównego Armii Krajowej generał Emil Fieldorf "Nil", który ukrywał się pod pseudonimem Walenty Gdanicki.

Zobacz także