Skarby III Rzeszy: Tajemnicza góra (24)
W skrócie: | W 1938 roku Führer nadzorował budowę gmachu, który miał olśnić zagranicznych dyplomatów. To tutaj zwożono zrabowane meble i dzieła sztuki. Tylko w Paryżu ukradziono prawie 22 tysiące dzieł. |
---|
Oglądaj w telewizji
Data | Godzina | Stacja |
nie znaleziono żadnej emisji |
Opis
Dalszy ciąg poszukiwań skarbu III Rzeszy, pochodzącego z berlińskiego Reichsbanku. Wiadomo, że w bankowym skarbcu przechowywano większość rezerw, depozytów, złota, obligacji narodu niemieckiego. Współczesna szacunkowa wartość tych dóbr to ok. 6,5 miliarda dolarów. Problem w tym, że całość imponującego majątku postanowiono ewakuować w 1945 roku po jednym z alianckich nalotów na miasto. Dokąd? Nie wiadomo. Wiele osób pamiętających tamte czasy, wskazuje na Dolny Śląsk. Popularyzator historii Bogusław Wołoszański szuka nowych śladów skarbu, eksploruje bunkry, podziemia oraz tajne kompleksy wojskowe. W tym sezonie programu odsłoni m.in. tajemnice Srebrnej Góry, zamku Grodna i Lubomierza.
W tym odcinku
Rok 1938. Adolf Hitler przyjeżdża do kancelarii III Rzeszy. Führer nadzorował budowę gmachu, który miał olśnić zagranicznych dyplomatów. To tutaj zwożono zrabowane najpiękniejsze meble i dzieła sztuki z całego świata. Obrazy, zdobiące gabinety, wybierał sam Hitler, który uważał się za artystę i znawcę. Zdaniem kanclerza sztuka miała służyć wizji nowego państwa i społeczeństwa oraz zagrzewać do walki. W samym tylko Paryżu zrabowano prawie 22 tysiące dzieł z 203 prywatnych kolekcji. Historycy podejrzewają, że skarby te były przewożone przez Dolny Śląsk. Bogusław Wołoszański spróbuje wyjaśnić zagadkę transportu dzieł sztuki i opowie o tragedii, jaka rozegrała się w Ludwikowicach.
Twórcy (pokaż wszystkich)
- Bogusław Wołoszański gospodarz