Rzecz Polska: FSM Syrena 105
W skrócie: | Opowieść o królowej szos. FSM Syrena 105 stała się częścią kultury popularnej PRL-u. Dwudrzwiowy sedan powstawał od 1972 roku. Obecnie syrenka cieszy się zainteresowaniem kolekcjonerów. |
---|
Oglądaj w telewizji
Data | Godzina | Stacja |
środa, 2 kwietnia pojutrze |
18:15 | TVP Kultura 2 |
Opis
Twórcy cyklu prezentują osiągnięcia krajowej sztuki projektowania. Pokazują modę na przedmioty vintage i promują najciekawsze nowe rozwiązanie projektowe. Choć polski design w ostatnich latach stał się jednym z eksportowych hitów, wciąż zbyt mało się o nim mówi. Program opowie o konkretnych przedmiotach, rekonstruując historię ich powstania i pokazując ich funkcję w przestrzeni.
W tym odcinku
Opowieść o samochodzie zwanym przez kierowców Królową Szos. FSM Syrena 105 stała się częścią kultury popularnej PRL-u. Dwudrzwiowy sedan powstawał od 1972 roku. Obecnie syrenka cieszy się zainteresowaniem kolekcjonerów. Odbywają się samochodowe rajdy z jej udziałem. Widzowie zobaczą m.in. współczesne polskie samochody elektryczne produkowane przez FSO Syrena w Kutnie.
Zobacz także
- Rzecz Polska: Meblościanka Kowalskich - cykl dokumentalny - dziś, 31 marca 20:30
- Rzecz Polska: Plakat Zamecznika i Polska Szkoła Plakatu - cykl dokumentalny - środa, 2 kwietnia 14:30
- Rzecz Polska: panGenerator - cykl dokumentalny - czwartek, 3 kwietnia 11:55
- Rzecz Polska: Logo CPN - cykl dokumentalny - niedziela, 6 kwietnia 6:50