×

Polskie 100 lat: Rok 1989, czyli drugi Cud nad Wisłą

Polska 2020   od 12 lat
W skrócie:Wraz z objęciem władzy w ZSRR przez Michaiła Gorbaczowa w latach 1985-1986 zaczęły zachodzić głębokie zmiany. W 1988 roku Polskę ogarnęła fala strajków. Później nadszedł czas obrad Okrągłego Stołu.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Na początku XX wieku minęło ponad 100 lat od czasu, gdy Polska utraciła Niepodległość. Kilkakrotnie podejmowano walkę zbrojną, by doprowadzić do odrodzenia Rzeczpospolitej. W latach dziewięćdziesiątych XIX wieku zaczęły kształtować się nowoczesne ruchy ideowe, które stały się fundamentem polskiego życia politycznego: ruch socjalistyczny, narodowy, ludowy oraz chrześcijańsko-demokratyczny. Działacze wywodzili się z młodej inteligencji i nie zgadzali się na bierność wobec zaborców. W kierownictwie Polskiej Partii Socjalistycznej na czoło wysunął się Józef Piłsudski. Przywódcą tajnej Ligi Narodowej został Roman Dmowski. W działaniach wielu Polaków dominowała idea pracy organicznej, której celem był rozwój gospodarczy i likwidacja zacofania cywilizacyjnego. Jej zwolennicy byli zdecydowani trwać przy polskości, ale rezygnowali z walki o suwerenność.

Wraz z objęciem władzy w Związku Radzieckim przez Michaiła Gorbaczowa w latach 1985-1986 zaczęły zachodzić głębokie zmiany. Główny nurt Solidarności wraz z Lechem Wałęsą opowiadał się za osiągnięciem porozumienia z władzą. W 1988 roku Polskę ogarnęła fala strajków. Później nadszedł czas obrad Okrągłego Stołu, które doprowadziły do pierwszych wolnych wyborów.