Polskie 100 lat: Marzec 1968

cykl dokumentalny   od 12 lat
W skrócie:W marcu 1968 roku odbył się pierwszy od 1956 roku protest środowisk młodzieżowych przeciwko sposobom, w jakie władzę w kraju sprawowali komuniści. Protesty zostały wykorzystane przez elity rządzące.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Na początku XX wieku minęło ponad 100 lat od czasu, gdy Polska utraciła Niepodległość. Kilkakrotnie podejmowano walkę zbrojną, by doprowadzić do odrodzenia Rzeczpospolitej. W latach dziewięćdziesiątych XIX wieku zaczęły kształtować się nowoczesne ruchy ideowe, które stały się fundamentem polskiego życia politycznego: ruch socjalistyczny, narodowy, ludowy oraz chrześcijańsko-demokratyczny. Działacze wywodzili się z młodej inteligencji i nie zgadzali się na bierność wobec zaborców. W kierownictwie Polskiej Partii Socjalistycznej na czoło wysunął się Józef Piłsudski. Przywódcą tajnej Ligi Narodowej został Roman Dmowski. W działaniach wielu Polaków dominowała idea pracy organicznej, której celem był rozwój gospodarczy i likwidacja zacofania cywilizacyjnego. Jej zwolennicy byli zdecydowani trwać przy polskości, ale rezygnowali z walki o suwerenność.

W tym odcinku

W marcu 1968 roku odbył się pierwszy od 1956 roku protest środowisk młodzieżowych i intelektualnych przeciwko sposobom, w jakie władzę w kraju sprawowali komuniści. Protesty zostały wykorzystane przez elity rządzące do załatwiania własnych porachunków. W efekcie rozpętała się antysemicka nagonka, która zmusiła do opuszczenia kraju blisko 15 tysięcy polskich Żydów. W tym samym roku wojsko polskie wzięło udział w tłumieniu zmian w Czechosłowacji, zwanych Praską Wiosną.

Zobacz także