Polskie 100 lat: Emigracja 1957-1989

Polska 2020   od 12 lat
Reżyseria:Jan Czarlewski
W skrócie:Emigracja Polaków w latach 1957-1989 w istocie miała charakter polityczny. Celem wyjeżdżających były najczęściej Anglia, USA i Francja. W Londynie nadal urzędował polski rząd na uchodźstwie.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Na początku XX wieku minęło ponad 100 lat od czasu, gdy Polska utraciła Niepodległość. Kilkakrotnie podejmowano walkę zbrojną, by doprowadzić do odrodzenia Rzeczpospolitej. W latach dziewięćdziesiątych XIX wieku zaczęły kształtować się nowoczesne ruchy ideowe, które stały się fundamentem polskiego życia politycznego: ruch socjalistyczny, narodowy, ludowy oraz chrześcijańsko-demokratyczny. Działacze wywodzili się z młodej inteligencji i nie zgadzali się na bierność wobec zaborców. W kierownictwie Polskiej Partii Socjalistycznej na czoło wysunął się Józef Piłsudski. Przywódcą tajnej Ligi Narodowej został Roman Dmowski. W działaniach wielu Polaków dominowała idea pracy organicznej, której celem był rozwój gospodarczy i likwidacja zacofania cywilizacyjnego. Jej zwolennicy byli zdecydowani trwać przy polskości, ale rezygnowali z walki o suwerenność.

Emigracja Polaków w latach 1957-1989 w istocie miała charakter polityczny. Celem wyjeżdżających były najczęściej Anglia, Stany Zjednoczone i Francja. W Londynie nadal urzędował polski rząd na uchodźstwie, w Nowym Jorku i Chicago rósł w siłę Kongres Polonii Amerykańskiej, w Paryżu zaś był Jerzy Giedroyć i jego "Kultura". W marcu 1968 roku antysemicka nagonka przyczyniła się do wyjazdu około 15 tysięcy osób. W grudniu 1981 roku, po wprowadzeniu stanu wojennego, rozproszone środowiska emigrantów podjęły działania wspierające działaczy Solidarności w kraju. Zwracały też uwagę społeczności międzynarodowej na te dramatyczne wydarzenia. Pomagali w tym dziennikarze Radia Wolna Europa, ale również Głosu Ameryki, BBC czy Radia France Internationale.

Twórcy (pokaż wszystkich)