Planeta zmian (2)
(Changing Planet)
Występują: | Liz Bonnin, Gordon Buchanan, Ade Adepitan |
---|---|
W skrócie: | Liz Bonnin analizuje nasilające się w Kalifornii pożary. Naukowcy przewidują koniec zrównoważonego ekosystemu w tym rejonie. W Brazylii Gordon Buchanan odkrywa projekt mający na celu ocalenie jaguara. |
Oglądaj w telewizji
Data | Godzina | Stacja |
nie znaleziono żadnej emisji |
Opis
Początek realizacji specjalnego projektu badawczego BBC polegającego na dokumentacji zmian klimatycznych zachodzących na Ziemi w ciągu siedmiu kolejnych lat. Sześcioro prezenterów stacji, m.in. Steve Backshall, Chris Packham i Liz Bonnin, rejestruje przebieg tego procesu w sześciu najbardziej wrażliwych ekosystemach naszej planety oraz przygląda się zamieszkującym je zwierzętom. Są to Islandia, Amazonia, Kalifornia, Kenia, Kambodża oraz Malediwy. W każdym miejscu znajduje się unikalna zmiana zachodząca na Ziemi. W programie wypowiadają się także naukowcy, rdzenni mieszkańcy oraz ekolodzy, którzy bronią danych środowisk i walczą o zachowanie ich dla przyszłych pokoleń. Z upływem kolejnych lat kamery BBC zarejestrują postępujące tam zmiany. Celem jest uzyskanie odpowiedzi na pytanie, czy robimy wystarczająco dużo, aby uratować naszą planetę. Znajduje się ona u progu przełomowego okresu, a przyszłość jej cennych ekosystemów jest poważnie zagrożona.
W drugim odcinku dołączamy do Liz Bonnin podróżującej do Kalifornii, Gordona Buchanana w Brazylii i Ade'a Adepitana w Kenii. Liz analizuje coraz bardziej inwazyjne pożary, jeden z bardziej widocznych znaków zagrożenia zmianami klimatycznymi w Kalifornii. Naukowcy podejrzewają, że utrata kluczowych gatunków i dużych drapieżników spowoduje koniec zrównoważonego ekosystemu w tym rejonie. Liz odwiedza również kalifornijskie wybrzeże Pacyfiku, gdzie znajduje się złożony ekosystem morski, odgrywający kluczową rolę w utrzymaniu zdrowej naszej planety. Ade'a Adepitana spotykamy w Kenii, gdzie prezenter przygląda się wpływowi wzrostu temperatury na życie afrykańskich społeczności, uprawy żywności i hodowle zwierząt gospodarskich. Wiele tamtejszych regionów cierpi z powodu lat suszy, rosnących temperatur i ograniczonych opadów. Ade odwiedza naukowców prowadzących projekt, który ma na celu zabezpieczyć przyszłość najbardziej charyzmatycznego stworzenia tego kontynentu - słonia afrykańskiego. Tymczasem w Brazylii Gordon Buchanan odkrywa pionierski projekt mający na celu ocalenie jednego z kultowych drapieżników Amazonii - jaguara. W ciągu ostatnich 50 lat zaczęły one powodować duże problemy lokalnym hodowcom bydła, polując na zwierzęta gospodarskie. Rozwiązaniem hodowców od zawsze było polowanie na jaguary, co w połączeniu z pomniejszaniem populacji z powodu drastycznie zmieniających się warunków pogodowych, jest dla tego gatunku ogromnym zagrożeniem. Naukowcy przekonują właścicieli rancz do poszanowania środowiska i ochrony jaguarów.