Planeta skarbów: Afryka (1/6)

Planeta skarbów: Afryka (1/6)

serial dokumentalny Niemcy 2020   od 12 lat
Występują:Christopher Clark
Reżyseria:Gero von Boehm
W skrócie:Pasjonująca podróż dookoła świata, której trasę wyznaczają najcenniejsze zabytki. Rozpoczyna się w Afryce - tam, gdzie powstawały cywilizacje i krzyżowały się różne wpływy kulturowe.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
niedziela, 1 grudnia
za 13 dni
11:00 TVP Historia

Opis

Historyk Christopher Clark oprowadza widzów po najciekawszych obiektach z listy światowego dziedzictwa UNESCO. Wielu z nich zagrażają klęski żywiołowe, wojny, urbanizacja, a także upływ czasu. Wśród skarbów kultury są wielkie piramidy w Gizie, Park Narodowy Serengeti w Tanzanii, Pałac Wiatrów w Jaipurze w Indiach, pustynie Jordanii, Laguna Wenecka, Teotihuacán w Meksyku czy Hue w Wietnamie.

W tym odcinku

Sześcioodcinkowy serial jest zapisem wyprawy szlakiem listy światowego dziedzictwa UNESCO, na której znajdują się zarówno pomniki kultury, jak i przyrody. W rolę przewodnika wciela się australijski historyk Christopher Clark, który wyjaśnia, jak wybrane miejsca wpisują sie w dzieje ludzkości i dlaczego wymagają ochrony. Wiodąca przez różne kontynenty podróż rozpoczyna się tam, gdzie króluje piramida Cheopsa - jedyny z siedmiu cudów świata starożytności, który przetrwał do czasów nowożytnych. Kolebka ludzkości Pierwszy odcinek przybliża skarby północno-wschodniej Afryki - kontynentu, na którym zaczęła się historia człowieka. Trudno o bardziej rozpoznawalny pomnik minionych dziejów niż piramidy w Gizie. Christopher Clark zatrzyma się w Egipcie, by pokazać grobowce faraonów i przybliżyć epokę, w której powstały. Opowie o tym, jak narodziła się potężna cywilizacja, której osiągnięcia, mimo upływu tysiącleci, wciąż wprawiają w zachwyt. Podążając na południe, filmowcy docierają do Etiopii. Tu znajduje się miasto zwane Nową Jerozolimą - Lalibela. Słynie z wykutych w skale monumentalnych kościołów powstałych w XII i XIII w. Eksperci zgłębią też historię Lamu położonego na wyspie u wybrzeży Kenii. To jeden z najlepiej zachowanych ośrodków kultury suahili.

Twórcy (pokaż wszystkich)

Zobacz także