Notacje: Maciej Szczepański. Traktował mnie jak syna
W skrócie: | Sylwetka Macieja Szczepańskiego, pseud. Barabasz, publicysty, dziennikarza, działacza PZPR. Od października 1972 do sierpnia 1980 pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji. |
---|
Oglądaj w telewizji
Data | Godzina | Stacja |
nie znaleziono żadnej emisji |
Opis
Cykl prezentuje archiwalne materiały, zawierające opowieści zasłużonych dla Polski naukowców, artystów, społeczników oraz świadków historycznych wydarzeń. Każdy odcinek został poświęcony jednej wybitnej postaci, która opowiada o jednym epizodzie ze swojego życia. Zobaczymy m.in. sylwetki Jerzego Janickiego, Zbigniewa Kowalskiego, Teresy Bojarskiej, Augusta Kowalczyka, Tadeusza Sułowskiego, Ireny Zappe, Macieja Gutowskiego, Zygmunta Odrowąża-Zawadzkiego i Eugeniusza Cydzika.
W tym odcinku
Sylwetka Macieja Szczepańskiego, pseud. Barabasz, publicysty, dziennikarza, działacza PZPR. W latach 1966 - 1972 był redaktorem naczelnym "Trybuny Robotniczej", przekształcając ją w wielkonakładowy dziennik o znaczeniu ogólnopolskim. Od 1975 był członkiem KC PZPR, a w latach 1969 - 1985 posłem na Sejm PRL. Od października 1972 do sierpnia 1980 zaś pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu ds. Radia i Telewizji. Rozbudował bazę techniczną Telewizji Polskiej, dzięki czemu jej wyposażenie nie ustępowało europejskiej jakości. W 1981 roku stanął przed sądem i został skazany po dwuletnim procesie na osiem lat więzienia za nadużycia, w tym przyjęcie łapówek o wartości 1,5 mln zł w latach 70. oraz zabór mienia Radiokomitetu na kwotę około 3,5 mln zł. Po odbyciu czterech lat kary został zwolniony.
Zobacz także
- Notacje: Andrzej Zydorowicz. Nie naśladowałem nikogo - cykl dokumentalny - noc pon./wt., 5 na 6 maja 4:40