Notacje: Kazimierz Piotr Zaleski. Droga do pracy z Irene Joliot-Curie

cykl dokumentalny Polska 2019   od 12 lat
W skrócie:Kazimierz Piotr Zaleski to fizyk specjalizujący się w energii jądrowej. Był członkiem AK. Walczył do sierpnia 1944 r. W 1946 rozpoczął studia na Politechnice Warszawskiej. Kontynuował naukę w Paryżu.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Cykl prezentuje archiwalne materiały, zawierające opowieści zasłużonych dla Polski naukowców, artystów, społeczników oraz świadków historycznych wydarzeń. Każdy odcinek został poświęcony jednej wybitnej postaci, która opowiada o jednym epizodzie ze swojego życia. Zobaczymy m.in. sylwetki Jerzego Janickiego, Zbigniewa Kowalskiego, Teresy Bojarskiej, Augusta Kowalczyka, Tadeusza Sułowskiego, Ireny Zappe, Macieja Gutowskiego, Zygmunta Odrowąża-Zawadzkiego i Eugeniusza Cydzika.

W tym odcinku

Kazimierz Piotr Zaleski, urodzony w 1928 roku, to polski fizyk specjalizujący się w energii jądrowej. Syn Zygmunta Lubicza-Zaleskiego, znanego historyka literatury, krytyka, poety i publicysty, oraz Marii Zaleskiej z domu Zdziarskiej. W 1942 roku wstąpił do Związku Walki Zbrojnej, który później przekształcił się w Armię Krajową. Po ukończeniu tajnej matury dołączył do partyzantki w 30. dywizji poleskiej. Brał udział w intensywnych walkach do sierpnia 1944 roku. W 1944 roku uciekł z Majdanka i próbował dostać się do walczącej Warszawy, ale został aresztowany przez NKWD w pobliżu Garwolina i przesłuchany. Przekazano go polskim władzom komunistycznym z uwagi na przynależność do AK. Warunkowo zwolniony w lutym 1946 roku rozpoczął studia na Politechnice Warszawskiej oraz kontynuował naukę we Francji na Wydziale Nauk Ścisłych w Paryżu oraz w Instytucie Radu pod kierownictwem Ireny Joliot-Curie.