Mała matura 1947 (1)
Występują: | Adam Wróblewski, Antoni Królikowski, Marek Kondrat, Wojciech Pszoniak |
---|---|
Reżyseria: | Janusz Majewski |
W skrócie: | 1945 rok. Do Krakowa przyjeżdża rodzina repatriantów ze Lwowa, Maria i Tadeusz Taschke z dwojgiem dzieci. Ich syn Ludwik trafia do dobrego gimnazjum. Zaprzyjaźnia się z Romkiem Szramą. |
Oglądaj w telewizji
Data | Godzina | Stacja |
nie znaleziono żadnej emisji |
Opis
14-letni Ludwik Taschke (Adam Wróblewski), repatriant ze Lwowa, przyjeżdża z rodzicami (Agnieszka Michalska i Artur Żmijewski) i młodszą siostrą Hanią (Elżbieta Trzaskoś) do Krakowa. Rozpoczyna naukę w jednym z renomowanych gimnazjów, gdzie wykłada m.in. profesor łaciny, Matoń (Marek Kondrat). Chłopiec jako "nowy" pragnie zyskać uznanie środowiska. Jego wzorem staje się starszy o dwa lata Marek (Maurycy Popiel), który walczył w powstaniu warszawskim. Wkrótce Ludwik przeżywa pierwsze miłosne uniesienia. Do głosu dochodzi również bunt przeciw niesprawiedliwej władzy. W dniu swojej małej matury chłopak dowiaduje się, że jego idol z młodzieńczych lat został schwytany przez milicję, a następnie oskarżony o najcięższe zbrodnie przeciwko Polsce i skazany na śmierć. Serialowa wersja ekranizacji powieści Janusza Majewskiego, który stanął także za kamerą.
W tym odcinku
Rok 1945. Do wyzwolonego Krakowa przyjeżdża rodzina repatriantów ze Lwowa, Maria (Agnieszka Michalska) i Tadeusz Taschke (Artur Żmijewski) z dwojgiem dzieci: 14-letnim Ludwikiem (Adam Wróblewski) i pięć lat młodszą Hanią (Elżbieta Trzaskoś). Dostają poniemieckie mieszkanie, zaś na głowę rodziny czeka już posada wicedyrektora poczty. Ludwik trafia do dobrego gimnazjum, gdzie poznaje nowych kolegów. Zaprzyjaźnia się z jednym z nich, Romkiem Szramą (Antoni Królikowski). Wojna dobiega końca, a życie wokół zaczyna się powoli stabilizować. Ludwik wrasta w nowe otoczenie. W szkole daje się poznać jako chłopiec inteligentny z wyraźnie zaznaczonymi humanistycznymi zdolnościami. Zawiera znajomość z dwiema bliźniaczkami z sąsiedztwa (Martyna i Paulina Firek), z którymi zaczyna poznawać sekrety pierwszego seksu. Do Krakowa przyjeżdżają wujostwo Ludwika z dziećmi: ciocia Jadwiga (Marta Klubowicz) z mężem (Krzysztof Janczar), córką Zosią (Zuzanna Rosa) i synem Lesiem (Jakub Miarczyński). Zamieszkują u Taschków. Podczas spaceru na Plantach ciotka Jadwiga zostaje zaatakowana przez nieznajomą kobietę, idącą w towarzystwie sowieckiego oficera. Agresorka twierdzi, że rozpoznała w Zosi swoją córkę - Rózię, którą po ucieczce z getta oddała na przechowanie jakiejś polskiej rodzinie. Sytuacja wyjaśnia się, ale przeżycie zostawia we wszystkich ślad i dzieli rodzinę w ocenie tego wydarzenia. Ludwik, w którym zaczynają szaleć hormony, rozważa wizytę w domu publicznym.
Występują (pokaż wszystkich)
-
Adam Wróblewski
jako Ludwik Taschke -
Antoni Królikowski
jako Romek Szrama -
Marek Kondrat
jako profesor Matoń -
Wojciech Pszoniak
jako major Trzaska -
Wiktor Zborowski
jako profesor "Syfon" -
Agnieszka Michalska
jako Maria Taschke -
Artur Żmijewski
jako Tadeusz Taschke -
Sonia Bohosiewicz
jako mecenasowa Halberowa -
Olgierd Łukaszewicz
jako Wiliński -
Marian Opania
jako profesor Schlapka -
Elżbieta Trzaskoś
jako Hania Taschke -
Grzegorz Warchoł
jako woźny Krupa -
Dorota Segda
jako profesorka Szumska -
Piotr Grabowski
jako porucznik -
Tomasz Dedek
jako profesor Podkowiński -
Dawid Kot
jako Wieńczysław Rączka "Kujon" -
Mikołaj Jodliński
jako Tadek Becker -
Konrad Michalak
jako B. Pudłowski "Bodo" -
Maciej Nawrocki
jako Stefan Motycz
Twórcy (pokaż wszystkich)
-
Janusz Majewski scenariusz, reżyseria
Zobacz także
- Mała matura 1947 - serial obyczajowy - piątek, 25 kwietnia 16:30