Kuchnia dwudziestolecia: Nie samą grochówką... Kuchnia wojskowa II RP (11)

Kuchnia dwudziestolecia: Nie samą grochówką... Kuchnia wojskowa II RP (11)

magazyn kulinarny Polska 2021   od 12 lat
Reżyseria:Jerzy Grabowski
W skrócie:W latach 1918-1939 wojsko polskie miało aż trzy regulaminy żywieniowe. Popularne były między innymi knedle z sucharów. Żołnierzom serwowano również zwykle na kolację kiełbasę po kawaleryjsku.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Pełna smaków wyprawa, której tematykę wyznaczają najważniejsze historyczne daty i kulturowy obraz dwudziestolecia międzywojennego. To czas, gdy po 123 latach niewoli kształtowała się polska państwowość, powstawały wielkie inwestycje i scalały się ziemie podzielone przez zaborców. W wyniszczonej I wojną światową Europie i Polsce kulinarne pomysły łączyły niedostatek z tradycją, a rzeczywistość z marzeniami. Gospodarzem jest Łukasz Modelski.

W latach 1918-1939 wojsko polskie miało aż trzy regulaminy żywieniowe. Stworzono cztery wzory kuchni polowej. Kuchnia wojskowa dwudziestolecia międzywojennego musiała być tania, objętościowa i jednocześnie kaloryczna. Do popularnych w tamtym czasie dań zaliczały się knedle z sucharów, na które przepis znajdziemy również w książce Krzysztofa Mroczkowskiego i Leszka Kawy "Wojna widziana z kuchni... i kuchnia na wojnie". Kolejną potrawą serwowaną żołnierzom zwykle na kolację była kiełbasa po kawaleryjsku.