Królowie: Zbrodnicze plany (34/80)

Królowie: Zbrodnicze plany (34/80)

serial historyczny Polska 2024   od 12 lat
Występują:Michał Kaszyński, Krzysztof Świłpa, Maria Pawłowska, Przemysław Stippa
Reżyseria:Piotr Bieliński, Piotr Fiedziukiewicz, Krzysztof Łukaszewicz, Tomasz Matuszczak
W skrócie:Syn Zawiszy Czarnego przybywa do Sanoka z wieściami o klęsce pod Warną. Los króla pozostaje nieznany. Świdrygiełło przybywa do Wilna. Iwa informuje go o spisku na życie Kazimierza podczas uczty.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
wtorek, 4 marca
za 11 dni
20:30 TVP 1 (z napisami)
środa, 5 marca
za 12 dni
11:35 TVP 1 (z napisami)

Opis

Rok 1440. Na polskim tronie od sześciu lat zasiada Władysław III, znany później jako Warneńczyk. Młody, 16-letni król planuje wyprawę na Węgry, aby objąć tamtejszy tron. Zadanie nie będzie łatwe, ponieważ nie wszyscy miejscowi popierają kandydaturę polskiego monarchy. Młodszy brat Władysława, 13-letni Kazimierz, udaje się z kolei na Litwę, gdzie po śmierci Zygmunta Kiejstutowicza ma zostać wielkim księciem. Tam jednak również pojawiają się komplikacje - są inni pretendenci do tronu, a unia polsko-litewską jest niepewna. Tymczasem Europa staje w obliczu zagrożenia ze strony Turków, którzy po opanowaniu Bałkanów szykują się do dalszych podbojów. Stary Kontynent potrzebuje lidera, który powstrzyma turecką ekspansję.

W tym odcinku

Marcin z Rożnowa, syn Zawiszy Czarnego, przybywa do Sanoka z wieściami o klęsce pod Warną. Los króla pozostaje nieznany. Zrozpaczona Zofia wciąż liczy jednak na to, że jej syn przeżył. Świdrygiełło przybywa do Wilna. Iwa informuje go o spisku na życie Kazimierza podczas uczty, co pozwala księciu zapobiec zamachowi. Fedor zostaje zdemaskowany. Klemens wyjawia, że kości smoka są ukryte w lochu ratusza, a Jarosław i Nawoj opracowują plan, jak się tam dostać.

Występują (pokaż wszystkich)

Zobacz także