Jak to działa?: Mózg, część 2 (49)
W skrócie: | Odcinek przedstawia badania, które umożliwiają tworzenie urządzeń współpracujących z mózgiem. Naukowcy podsłuchują fale radiowe i podłączają się do nerwów, by tworzyć nowatorskie protezy. |
---|
Oglądaj w telewizji
Data | Godzina | Stacja |
poniedziałek, 31 marca za 12 dni |
23:10 | TVP ABC (z napisami) |
Opis
Radosław Brzózka tłumaczy podstawowe prawa fizyki, które rządzą zjawiskami w otaczającym świecie. Jako przykłady posłużą mu urządzenia, z których ludzie korzystają na co dzień. Efektowne eksperymenty przekonują, że fizyka nie musi być trudna i nudna. Widzowie zobaczą, jak ciekawość świata i chęć rozwiązania problemów pomogła naukowcom i wynalazcom skonstruować takie urządzenia jak telefon komórkowy, kuchenka mikrofalowa czy aparat fotograficzny.
W tym odcinku programu zostaną przedstawione badania, które umożliwiają tworzenie urządzeń współpracujących z mózgiem. Jedni naukowcy podsłuchują fale radiowe, inni podłączają się do nerwów, próbując stworzyć protezy, np. sztuczne oko. Odczytywanie sygnałów przesyłanych z mózgu za pomocą zewnętrznych urządzeń może w znacznym stopniu ułatwić życie osobom niepełnosprawnym.
Twórcy (pokaż wszystkich)
-
Radosław Brzózka gospodarz
Zobacz także
- Jak to działa?: Drukarstwo (77) - magazyn popularnonaukowy - dziś, 19 marca 23:00
- Jak to działa?: Jak działa zoo? (76) - magazyn popularnonaukowy - dziś, 19 marca 23:35
- Jak to działa?: Tunele aerodynamiczne (75) - magazyn popularnonaukowy - czwartek, 20 marca 23:05
- Jak to działa?: Szczepionki (74) - magazyn popularnonaukowy - czwartek, 20 marca 23:35
- Jak to działa?: Optyka (73) - magazyn popularnonaukowy - piątek, 21 marca 23:05
- Jak to działa?: Jak to się mierzy? (72) - magazyn popularnonaukowy - piątek, 21 marca 23:35
- Jak to działa?: Budownictwo (71) - magazyn popularnonaukowy - sobota, 22 marca 22:55
- Jak to działa?: Inżynieria materiałowa (70) - magazyn popularnonaukowy - sobota, 22 marca 23:25
- Od ucha do ucha: Jak to działa?: Elektrownia atomowa (35) - magazyn popularnonaukowy - niedziela, 23 marca 8:00
- Jak to działa?: Automatyka i robotyka (69) - magazyn popularnonaukowy - niedziela, 23 marca 22:55