Jak to działa?: Kolej - pojazdy (53)

Jak to działa?: Kolej - pojazdy (53)

magazyn popularnonaukowy Polska 2013   b.o.
W skrócie:Rozwój kolei rozpoczął się wraz z narodzinami parowozu. Ciągnęły one po torach dziesiątki wagonów. Inżynierowie poszukiwali lepszych rozwiązań konstrukcyjnych dla tych pojazdów.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
piątek, 3 stycznia
za 13 dni
23:25 TVP ABC (z napisami)

Opis

Radosław Brzózka tłumaczy podstawowe prawa fizyki, które rządzą zjawiskami w otaczającym świecie. Jako przykłady posłużą mu urządzenia, z których ludzie korzystają na co dzień. Efektowne eksperymenty przekonują, że fizyka nie musi być trudna i nudna. Widzowie zobaczą, jak ciekawość świata i chęć rozwiązania problemów pomogła naukowcom i wynalazcom skonstruować takie urządzenia jak telefon komórkowy, kuchenka mikrofalowa czy aparat fotograficzny.

Rozwój kolei rozpoczął się wraz z narodzinami parowozu. Lokomotywy parowe, pożerające monstrualne ilości węgla lub drewna, ciągnęły po torach dziesiątki wypełnionych po brzegi wagonów. Inżynierowie poszukiwali lepszych rozwiązań konstrukcyjnych dla tych pojazdów. Najpierw pojawiły się lokomotywy elektryczne, ale ich rozwój powstrzymywała konieczność budowy kosztownej infrastruktury. Tańsze okazały się lokomotywy spalinowe, ponieważ nie wymagały elektryfikacji sieci kolejowej. W tym odcinku poznamy najszybszą kolej na świecie, porównamy nowoczesne wagony pasażerskie z dawnymi, zajrzymy również do pendolino i zobaczmy różnorodne wagony towarowe.