Galapagos - na skraju świata (1/3)

(Galapagos: Edge of the World)

FILM DOKUMENTALNY Korea Południowa 2018   od 12 lat
W skrócie:Podróż na archipelag, który jest żywym laboratorium ewolucji. Jałowy krajobraz wysp wydaje się piekłem, jego mieszkańcy potrafili się jednak zaadaptować do najtrudniejszych warunków.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Wyprawa do krainy zamieszkanej przez zwierzęta, których nie można spotkać nigdzie indziej. Olbrzymia odległość od stałego lądu sprawiła, że fauna na wyspach Galapagos ewoluowała inaczej niż w innych częściach globu. Zauważył to Karol Darwin, który właśnie tu znalazł liczne dowody na poparcie swej teorii. Większość gadów, ssaków i ptaków lądowych tego równikowego raju to gatunki endemiczne. Należą do nich legwan morski czy zięby Darwina.

Archipelag na Pacyfiku został odkryty w XVI wieku. Prawdziwy rozgłos zyskał jednak kilka stuleci później - po wyprawie Karola Darwina. Brytyjski naukowiec dokonał tu obserwacji, które pomogły mu sformułować teorię ewolucji. Trzyczęściowy dokument daje odpowiedź na pytanie, dlaczego należące do Ekwadoru wyspy Galapagos są tak niezwykłe. Nieprzyjazne warunki klimatyczne skazały przedstawicieli fauny i flory na wypracowanie zaskakujących strategii przetrwania. Filmowcy podpatrują zwierzęta, które żyją jedynie w tym zakątku świata. Są wśród nich legwany morskie, żółwie słoniowe i pingwiny równikowe. W królestwie legwanów Pierwszy odcinek poświęcony jest sztuce przetrwania w jałowym środowisku wulkanicznych wysp. Wśród głównych bohaterów opowieści znalazły się legwany morskie, które jako jedyne żywią się glonami w oceanicznych głębinach. Filmowcy uchwycili moment nurkowania niewielkiego gada wśród wzburzonych fal Pacyfiku. Dotarcie do podwodnego bufetu to dla niego nie lada wysiłek, a niska temperatura może sparaliżować mu mięśnie. W menu lądowego gatunku tej jaszczurki królują kaktusy. Gadów nie odstraszają długie kolce. Mimo ekstremalnych warunków legwany z Galapagos żyją znacznie dłużej niż ich kuzyni na pobliskim kontynencie.