Dzika Polska: Wpłyń na wodę: Wpłyń na wodę. Żubry nie piją żubrówki

Dzika Polska: Wpłyń na wodę: Wpłyń na wodę. Żubry nie piją żubrówki

cykl reportaży Polska 2013   b.o.
Reżyseria:Dorota Adamkiewicz, Joanna Łęska
W skrócie:Zwierzęta z Białowieży mają trudności ze zdobyciem wody. Żubr potrzebuje jej kilkadziesiąt litrów dziennie. Doktor Kowalczyk pokazuje, jak woda służy mu do higieny i obrony przed pasożytami.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
poniedziałek, 23 grudnia
za 11 dni
5:40 TVP Dokument

Opis

Program zabiera widzów w podróże po Polsce do miejsc niezwykle ciekawych, niekoniecznie tych najbardziej znanych. Reportaże pozwalają na poznanie rzadkich gatunków zwierząt: żółwi błotnych, sów, nietoperzy, łosi oraz niezbadanych terenów naszego kraju, a także interesujących ludzi, dla których przyroda stanowi ważny element życia.

Choć Puszcza Białowieska obfituje w wilgoć, zamieszkujące ją zwierzęta nie mają łatwo ze zdobyciem wody do picia. Bohaterem odcinka jest żubr, którego przykład pokazuje, w jaki sposób woda krąży w puszczańskiej przyrodzie. Żubr potrzebuje do życia bardzo dużo wody, nawet kilkadziesiąt litrów dziennie. O tym, w jaki sposób ją zdobywa, opowiada doktor Rafał Kowalczyk, dyrektor Instytutu Biologii Ssaków w Białowieży. Teriolog podąża śladem wodopojów, karmowisk i miejsc kąpielowych tych zwierząt. Pokazuje, jak woda służy dużym zwierzętom do zachowania higieny i ochrony przed pasożytami. Szlaki wędrówek żubrów pozwalają sporządzić mapę hydrologiczną puszczy, ponieważ ich życie jest uzależnione od dostępu do wody. Jednak na jej ilość i jakość znacząco wpływają inne ssaki - bobry, zwane naturalnymi hydrologami. Poprzez spiętrzanie wody tworzą one tzw. stawy bobrowe. Z jednej strony stają się siedliskiem rozmaitej fauny, ale z drugiej - prowadzą do zalewania systemów korzeniowych i usychania drzew. Drzewa te z kolei stanowią kolejne siedliska innych stworzeń. Wszystko to świadczy o tym, jak bardzo ekosystem puszczy jest uzależniony od wody.

Twórcy (pokaż wszystkich)