Dzieci świata (6/8)

Dzieci świata (6/8)

program edukacyjny Polska 2024   od 12 lat
Reżyseria:Marzena Figiel-Strzała
W skrócie:Marzena Figiel-Strzała wyrusza na wędrówkę przez Himalaje, ku jednej z najwyżej położonych wiosek. Poznaje Ayusę, dziewczynkę pochodzącą z najniższej kasty, oraz Pembę, chłopca z rodziny szerpów.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Filmowcy obserwują codzienne życie dzieci w wieku 5-13 lat, mieszkających w różnych stronach świata, w tym na pustyniach, w lasach deszczowych lub na zboczach Himalajów. Poznamy kulturę plemion Turkana, Himba i sekrety społeczności Masajów. Widzowie dowiedzą się, jak ogromne kontrasty kulturowe i społeczne towarzyszą dorastaniu dzieci w różnych regionach globu. Uczestnicy programu nie zawsze mają dostęp do edukacji, wody pitnej czy wystarczających racji żywności. Nierzadko muszą wykonywać prace i obowiązki niedostosowane do swojego wieku. Autorzy poruszają palące problemy nielegalnej pracy dzieci i bolesnych rytuałów, którym są poddawane, takich jak obrzezanie czy skaryfikacja. Odwiedzają nielegalne kopalnie miki i szafirów, w których pracują dzieci. W slumsach poznają utalentowanego chłopca, który tańczy balet.

Reporterzy obserwują codziennie życie małych mieszkańców najwyższych gór na świecie. Marzena Figiel-Strzała wyrusza w 300-kilometrową pieszą wędrówkę przez Himalaje, ku jednej z najwyżej położonych wiosek. Poznaje Ayusę, dziewczynkę pochodzącą z najniższej kasty, oraz Pembę, chłopca z rodziny szerpów. Okazuje się, że zarówno społeczności żyjące u podnóży Himalajów, jak również ludy z wyższych partii gór, nie mają w swoich domach żadnego systemu ogrzewania. Podobne warunki panują w szkolnych klasach, dlatego uczniowie zawsze siedzą w nich ciepło ubrani w czapki i kurtki. Ponieważ wielu rodziców nie stać na zakup butów, ich pociechy pomimo zimna chodzą w klapkach. Lokalne stosunki społeczne wyznacza podział na kasty. Z racji niskiego pochodzenia Ayusa jest zmuszona do ciężkiej pracy. Widzowie dowiedzą się również, jaki los czeka dzieci tragicznie zmarłych szerpów. Ten tybetański lud w Himalajach zakłada poręczówki, wytycza trasy wspinaczkowe i wprowadza całe wyprawy na najwyższe szczyty świata.