Dzieci świata (1/8)

program edukacyjny   od 12 lat
Reżyseria:Marzena Figiel-Strzała
W skrócie:Marzena Figiel-Strzała wyrusza na Sumatrę, aby zbadać kulisy powstawania oleju palmowego. Pod hodowlę palm wycięto indonezyjskie dżungle, a na plantacjach pracują dzieci, takie jak 13-letni Nanda.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
czwartek, 3 października
za 8 dni
21:30 TVN Style
piątek, 4 października
za 9 dni
16:15 TVN Style
sobota, 5 października
za 10 dni
12:40 TVN Style
niedziela, 6 października
za 11 dni
16:30 TVN Style
wtorek, 8 października
za 13 dni
23:00 TVN Style

Opis

Filmowcy obserwują codzienne życie dzieci w wieku 5-13 lat, mieszkających w różnych stronach świata, w tym na pustyniach, w lasach deszczowych lub na zboczach Himalajów. Poznamy kulturę plemion Turkana, Himba i sekrety społeczności Masajów. Widzowie dowiedzą się, jak ogromne kontrasty kulturowe i społeczne towarzyszą dorastaniu dzieci w różnych regionach globu. Uczestnicy programu nie zawsze mają dostęp do edukacji, wody pitnej czy wystarczających racji żywności. Nierzadko muszą wykonywać prace i obowiązki niedostosowane do swojego wieku. Autorzy poruszają palące problemy nielegalnej pracy dzieci i bolesnych rytuałów, którym są poddawane, takich jak obrzezanie czy skaryfikacja. Odwiedzają nielegalne kopalnie miki i szafirów, w których pracują dzieci. W slumsach poznają utalentowanego chłopca, który tańczy balet.

Reporterka Marzena Figiel-Strzała wraz z ekipą odwiedza różne strony świata, gdzie obserwuje codzienne życie dzieci w wieku 5-13 lat. Tym razem wyrusza na Sumatrę, aby zbadać kulisy powstawania oleju palmowego i prześledzić jego drogę na sklepowe półki. Ten rodzaj tłuszczu jest popularnym składnikiem wielu produktów spożywczych i kosmetyków. Z tego powodu pod hodowlę palm wycięto indonezyjskie dżungle. Okazuje się, że na plantacjach ciężko pracują dzieci, takie jak 13-letni Nanda. Jego zadaniem jest ścinanie owoców palmowych przy pomocy specjalnej tyczki. W wyniku masowej wycinki dżungli i grabieży ziemi swój dom straciły dzieci z plemienia Orang Rimba, zwanego Ludźmi Lasu. Obecnie głodują, błąkając się pomiędzy plantacjami.