Czterej pancerni i pies: Radość i gorycz (2/21)

Czterej pancerni i pies

sezon 1 odc. 2/21: Radość i gorycz

serial wojenny Polska 1966   od 12 lat
Występują:Janusz Gajos, Franciszek Pieczka, Roman Wilhelmi, Włodzimierz Press
Reżyseria:Konrad Nałęcki
W skrócie:Początek żołnierskiej służby to dla Janka i Gustlika praca w kuchni. Lidka zostaje telegrafistką. W czasie jazdy kolumnę polskich czołgów zaskakuje atak niemieckich myśliwców.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
sobota, 11 stycznia
dziś
14:05 Zoom TV (z napisami)
środa, 15 stycznia
za 4 dni
4:45 Zoom TV (powtórka) (z napisami)
czwartek, 23 stycznia
za 12 dni
18:50 Kino Polska (z napisami)
piątek, 24 stycznia
za 13 dni
17:40 Kino Polska (z napisami)

Opis

Historia załogi czołgu "Rudy" i psa Szarika. W polskiej dywizji pancernej spotykają się ze sobą: wracający z syberyjskiej tułaczki Janek Kos (Janusz Gajos), zbiegły z Wehrmachtu Ślązak Gustlik Jeleń (Franciszek Pieczka), wychowany w ZSRR syn powstańca styczniowego Olgierd Jarosz (Roman Wilhelmi) oraz Gruzin Grigorij Saakaszwili (Włodzimierz Press). Razem znoszą trudy żołnierskiego życia, przechodzą chrzest bojowy i docierają aż do Berlina. Pomimo zarzutów fałszu historycznego i komunistycznej propagandy, serial jest wciąż oglądany przez coraz młodsze pokolenia widzów.

W tym odcinku

Początek żołnierskiej służby to dla Janka i Gustlika praca w kuchni. Tymczasem Lidka zostaje telegrafistką w sztabie dywizji. Wkrótce nadchodzi moment alarmu bojowego. W czasie jazdy kolumnę czołgów zaskakuje atak niemieckich myśliwców i przez nieuwagę Grigorija ich pojazd wpada na minę. Jednak dzięki sile Gustlika, który naprawia zerwaną gąsienicę, załoga rusza w dalszą drogę. Polsko-radzieckie wojska mijają Bug i owacyjnie witane wjeżdżają do wyzwolonego wcześniej Lublina. Tu Olgierd i Grigorij otrzymują zaproszenia - do fabryki i nauczycielki z pobliskiej szkoły. Po uroczystych spotkaniach załoga idzie na cmentarz. Janek sądzi, że wśród mogił może znajdować się grób jego ojca. Gustlik odkrywa tymczasem kryjówkę niemieckich żołnierzy oraz volksdeutscha, który im pomagał. Jednak Olgierd nie godzi się na rozstrzelanie ich bez sądu.

Występują (pokaż wszystkich)

Zobacz także