Czas pieniądza: Niepodległa i jej gospodarka (5)

magazyn Polska 2021   od 12 lat
Reżyseria:Bartłomiej Grudnik, Agnieszka Żmijewska
W skrócie:Polska wyszła z I wojny zniszczona i uboga. Reforma Władysława Grabskiego wprowadziła gospodarkę na nowe tory. Kryzys z przełomu lat 20. i 30. XX w. zachwiał wątłymi ekonomicznymi podstawami państwa.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Realizowany wspólnie z Narodowym Bankiem Polskim program autorstwa Bartłomieja Grudnika i Agnieszki Żmijewskiej, poświęcony historii bankowości na ziemiach polskich. W pierwszej części widzowie poznają losy pieniądza w nowoczesnym wydaniu, a także znane środki płatnicze. W dalszej części przybliżona zostanie historia polskiej bankowości centralnej oraz waluty. Prowadzący omówią ciekawostki, dotyczące powstawania szkiców i wzorów banknotów NBP, widzowie dowiedzą się też, dlaczego niektóre projekty nigdy nie zostały zrealizowane i ile waży najcięższa moneta.

Polska wyszła z I wojny zniszczona i uboga. Tereny dawnych zaborów rosyjskiego, austriackiego i niemieckiego były trzema odrębnymi bytami gospodarczymi i społecznymi. Ogromny problem stanowiły także różnice kulturowe między miastem a wsią. Zadaniem odrodzonej niepodległej Polski było uczynienie z tych odrębnych gospodarek jednego bytu państwowego. Reforma Władysława Grabskiego wprowadziła polską gospodarkę na nowe tory. Polegały one z jednej strony na przewalutowaniu i wprowadzeniu polskiego złotego, z drugiej - na uszczelnieniu systemu podatkowego i zwiększeniu dochodów państwa. Wielki kryzys z przełomu lat 20. i 30. XX wieku zachwiał wątłymi ekonomicznymi podstawami państwa. Reformy przeprowadzone po jego ustaniu przez wicepremiera Eugeniusza Kwiatkowskiego doprowadziły do odbudowania przemysłu, rozbudowy portu w Gdyni i powstania Centralnego Okręgu Przemysłowego.

Zobacz także