Czas pieniądza: Bankowość centralna w Polsce (4)

magazyn Polska 2021   od 12 lat
Reżyseria:Bartłomiej Grudnik, Agnieszka Żmijewska
W skrócie:Historia istnienia banku centralnego w Polsce sięga czasów I Rzeczpospolitej. Bank Polski rozpoczął działalność 6 maja 1828 roku. Załamanie instytucji przypadło na wybuch powstania listopadowego.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Realizowany wspólnie z Narodowym Bankiem Polskim program autorstwa Bartłomieja Grudnika i Agnieszki Żmijewskiej, poświęcony historii bankowości na ziemiach polskich. W pierwszej części widzowie poznają losy pieniądza w nowoczesnym wydaniu, a także znane środki płatnicze. W dalszej części przybliżona zostanie historia polskiej bankowości centralnej oraz waluty. Prowadzący omówią ciekawostki, dotyczące powstawania szkiców i wzorów banknotów NBP, widzowie dowiedzą się też, dlaczego niektóre projekty nigdy nie zostały zrealizowane i ile waży najcięższa moneta.

Historia istnienia banku centralnego w Polsce sięga czasów I Rzeczpospolitej. Bank Polski rozpoczął działalność 6 maja 1828 roku, a jego siedziba znajdowała się w Warszawie. Załamanie instytucji przypadło na wybuch powstania listopadowego. Po odzyskaniu niepodległości bank centralny odrodził się dopiero w 1924 roku. Po wybuchu II wojny światowej jego władze ewakuowały się do Paryża, a od 1 lipca 1940 roku instytucja ta znalazła się w Londynie. Jej istnienie zakończyło się 1952 roku. Natomiast w 1945 roku nowa, komunistyczna władza powołała Narodowy Bank Polski, który znamy do dziś.

Zobacz także