Czas honoru
sezon 1 odc. 7: Wielkanoc '41
Występują: | Maciej Zakościelny, Jan Wieczorkowski, Jan Englert, Jakub Wesołowski |
---|---|
Reżyseria: | Wojciech Wójcik, Michał Kwieciński, Michał Rosa |
W skrócie: | Zniknęły kasetki ze złotem zakopane przez cichociemnych. Dowództwo nakazuje odnaleźć zgubę. Mosler zapewnia profesora, że zorganizuje przyjazd komisji, która zwolni jego rodzinę z getta. |
Oglądaj w telewizji
Data | Godzina | Stacja |
nie znaleziono żadnej emisji |
Opis
Historia ludzi działających w polskim ruchu oporu podczas II wojny światowej. Rok 1941. Na terenie Anglii kończy się szkolenie pięcioosobowego oddziału Polaków, którzy mają zostać zrzuceni na teren okupowanej ojczyzny, by przeprowadzać akcje dywersyjne. W jego skład wchodzą zawodowy major Wojska Polskiego Czesław Konarski (Jan Englert) i jego dwaj synowie - sportowiec i porucznik WP Władek (Jan Wieczorkowski) i student medycyny Michał (Jakub Wesołowski). Wszyscy trzej po klęsce wrześniowej przedostali się do Anglii. Żona Czesława, lekarka Maria (Katarzyna Gniewkowska), została w Polsce i nie wie, co dzieje się z jej bliskimi. Pozostali członkowie oddziału to absolwent architektury Markiewicz (Antoni Pawlicki), pochodzący z rodziny rzemieślniczej z warszawskiej Pragi, oraz Bronek Woyciechowski (Maciej Zakościelny), przed wojną jedyny dziedzic fortuny warszawskiego fabrykanta. W Warszawie przebywa narzeczona Bronka, aktorka Wanda (Maja Ostaszewska). Sądzi, że ukochany nie żyje i nie widzi sensu życia dla siebie. Zażywa truciznę i trafia do szpitala, gdzie ratuje ją doktor Maria.
W tym odcinku
Zbliża się Wielkanoc. Mieszkańcy Warszawy przygotowują się do świąt. Tymczasem członkowie polskiego ruchu oporu odkrywają, że kasetki ze złotem zakopane w lesie przez cichociemnych, zniknęły. Dowództwo nakazuje odnaleźć zgubę. Karol usiłuje wywiązać się z obietnicy złożonej majorowi Halbemu i przekazuje mu listy, które otrzymał od Wandy. Jednak oficer oczekuje od niego większych osiągnięć. Przypomina o siostrze uwięzionej w obozie. Mosler zapewnia profesora, że zorganizuje przyjazd komisji, która zwolni jego rodzinę z getta. Uprzedza Sajkowskiego, że będzie to słono kosztować. Maria przekazuje mężowi wiadomość, że Władek jest na Pawiaku. Konarski chce odbić syna, jednak dowództwo nie wyraża zgody na przeprowadzenie akcji. Janek kontaktuje się z księdzem Adamem, przez którego będzie mógł przekazać list do getta.
Występują (pokaż wszystkich)
-
Maciej Zakościelny
jako Bronek Woyciechowski
-
Jan Wieczorkowski
jako Władysław Konarski
-
Jan Englert
jako Czesław Konarski
-
Jakub Wesołowski
jako Michał Konarski
-
Antoni Pawlicki
jako Jan Markiewicz
-
Maja Ostaszewska
jako Wanda
-
Lucyna Malec
jako Jelonkowa
-
Katarzyna Gniewkowska
jako Maria
-
Anna Romantowska
jako Sabina Sajkowska
-
Olgierd Łukaszewicz
jako Antoni
-
Cezary Kosiński
jako Konrad Gross
-
Łukasz Konopka
jako Karol Ryszkowski
-
Krzysztof Globisz
jako Leon Sajkowski
-
Krzysztof Stelmaszyk
jako standartenfuhrer Gerd Keller
-
Ewa Wencel
jako Helena
-
Leon Charewicz
jako M. Rogalski
-
Anna Cieślak
jako siostra Róża
-
Michał Napiątek
jako urzędnik gminy żydowskiej
Twórcy (pokaż wszystkich)
- Jarosław Sokół scenariusz
- Wojciech Wójcik reżyseria
- Michał Kwieciński reżyseria
- Michał Rosa reżyseria