Czas honoru
odc. 15: Na Serbii
Występują: | Maciej Zakościelny, Jan Wieczorkowski, Jan Englert, Jakub Wesołowski |
---|---|
Reżyseria: | Grzegorz Kuczeriszka, Michał Kwieciński, Michał Rosa |
W skrócie: | Wanda trafia do siedziby gestapo w Alei Szucha, potem zostaje przeniesiona na Pawiak. Helena prosi strażniczkę Grażynę o pomoc w uwolnieniu córki. Cichociemni wydają wyrok śmierci na Karola. |
Oglądaj w telewizji
Data | Godzina | Stacja |
nie znaleziono żadnej emisji |
Opis
Historia ludzi działających w polskim ruchu oporu podczas II wojny światowej. Rok 1941. Na terenie Anglii kończy się szkolenie pięcioosobowego oddziału Polaków, którzy mają zostać zrzuceni na teren okupowanej ojczyzny, by przeprowadzać akcje dywersyjne. W jego skład wchodzą zawodowy major Wojska Polskiego Czesław Konarski (Jan Englert) i jego dwaj synowie - sportowiec i porucznik WP Władek (Jan Wieczorkowski) i student medycyny Michał (Jakub Wesołowski). Wszyscy trzej po klęsce wrześniowej przedostali się do Anglii. Żona Czesława, lekarka Maria (Katarzyna Gniewkowska), została w Polsce i nie wie, co dzieje się z jej bliskimi. Pozostali członkowie oddziału to absolwent architektury Markiewicz (Antoni Pawlicki), pochodzący z rodziny rzemieślniczej z warszawskiej Pragi, oraz Bronek Woyciechowski (Maciej Zakościelny), przed wojną jedyny dziedzic fortuny warszawskiego fabrykanta. W Warszawie przebywa narzeczona Bronka, aktorka Wanda (Maja Ostaszewska). Sądzi, że ukochany nie żyje i nie widzi sensu życia dla siebie. Zażywa truciznę i trafia do szpitala, gdzie ratuje ją doktor Maria.
W tym odcinku
Wanda trafia do siedziby gestapo w alei Szucha. W czasie przesłuchania rozpoznaje ją Rappke i dziewczyna zostaje przeniesiona na Pawiak. W celi aktorka poznaje Ninę. Matka Wandy, Helena, zwraca się do strażniczki Grażyny o pomoc w uwolnieniu córki. Cichociemni wydają wyrok śmierci na Karola. Wyznaczają Bronka do przeprowadzenia egzekucji. Młody konspirator wprowadza się do nowego lokalu konspiracyjnego - domu Sowińskich. Doktor przydziela Michała do komórki kontrwywiadowczej. Wkrótce chłopak poznaje Celinę, dawną znajomą Hani. Niemcy trafiają do klasztoru, w którym ukrywa się Władek. Halbe odwiedza Kellera w szpitalu i prosi go o akta Ryszkowskiego. Wkrótce oficer dowiaduje się, że Rappke został skierowany na front wschodni. Obiecuje mu, że anuluje ten rozkaz. W zamian jednak Rappke wykradnie z gabinetu Kellera dokumenty Karola.
Występują (pokaż wszystkich)
-
Maciej Zakościelny
jako Bronek Woyciechowski -
Jan Wieczorkowski
jako Władysław Konarski -
Jan Englert
jako Czesław Konarski -
Jakub Wesołowski
jako Michał Konarski -
Antoni Pawlicki
jako Jan Markiewicz -
Maja Ostaszewska
jako Wanda -
Lucyna Malec
jako Jelonkowa -
Katarzyna Gniewkowska
jako Maria -
Anna Romantowska
jako Sabina Sajkowska -
Olgierd Łukaszewicz
jako Antoni -
Cezary Kosiński
jako Konrad Gross -
Łukasz Konopka
jako Karol Ryszkowski -
Krzysztof Globisz
jako Leon Sajkowski -
Krzysztof Stelmaszyk
jako standartenfuhrer Gerd Keller -
Ewa Wencel
jako Helena -
Leon Charewicz
jako M. Rogalski -
Anna Cieślak
jako siostra Róża -
Michał Napiątek
jako urzędnik gminy żydowskiej -
Michał Kowalczyk
jako Antek -
Krystian Wieczorek
jako major Abwehry Martin Halbe -
Tomasz Gęsikowski
jako kolejarz Edward -
Tomasz Dutkiewicz
jako Gerard Majer
Twórcy (pokaż wszystkich)
-
Jarosław Sokół scenariusz
-
Grzegorz Kuczeriszka reżyseria
-
Michał Kwieciński reżyseria
-
Michał Rosa reżyseria