Chłopi
odc. 11/13: Scheda
serial obyczajowy Polska 1972
Występują: | Emilia Krakowska, Krystyna Królówna, Franciszek Pieczka, Bronisław Pawlik |
---|---|
Reżyseria: | Jan Rybkowski |
W skrócie: | Po pogrzebie Boryny zaczyna się walka o spadek. Mężczyźni ubiegają się o względy Jagny, jednak jej podoba się syn organisty. Jagna wraca do domu matki, wypędzona przez Hankę i Józkę. |
Oglądaj w telewizji
Data | Godzina | Stacja |
nie znaleziono żadnej emisji |
Opis
Adaptacja najsłynniejszej, uhonorowanej Nagrodą Nobla powieści Władysława Reymonta, której akcja toczy się w ciągu 12 miesięcy na przełomie XIX i XX w. Powikłane i dramatyczne losy mieszkańców Lipiec nierozerwalnie wiążą się z biegiem pór roku. Na znakomicie zarysowanym tle społeczno-obyczajowym rozgrywa się dramat rodziny Borynów i uwikłanej w jej losy młodej dziewczyny, Jagny.
W tym odcinku
Zaraz po pogrzebie Macieja Boryny w rodzinie zaczyna się walka o spadek. Wójt, Mateusz i inni mężczyźni ubiegają się o względy Jagny, jednak jej najbardziej podoba się syn organisty - młody kleryk Jasiek. Brat Jagny, Szymek, żeni się końcu z Nastką i rozpoczyna budowę własnej chaty. Jagna wraca do domu swojej matki, wypędzona z siedziby Borynów przez Hankę i Józkę.
Występują (pokaż wszystkich)
-
Emilia Krakowska
jako Pacześ -
Krystyna Królówna
jako Hanka Borynowa -
Franciszek Pieczka
jako proboszcz -
Bronisław Pawlik
jako kowal Michał -
Władysław Hańcza
jako Boryna Maciej -
Tadeusz Fijewski
jako Socha Kuba -
Tadeusz Janczar
jako Mateusz -
Bolesław Płotnicki
jako Jambroży -
Jadwiga Chojnacka
jako Dominikowa -
Ignacy Gogolewski
jako Boryna Antek -
Magdalena Wołłejko
jako Józka Borynianka -
Kazimierz Wichniarz
jako młynarz
Twórcy (pokaż wszystkich)
-
Jan Rybkowski reżyseria
Zobacz także
- Chłopi - dramat obyczajowy - dziś, 12 marca 15:40 i 1 późniejsza emisja
- Świat według Kiepskich: Chłopi (385) - serial komediowy - środa, 19 marca 15:25 i 1 późniejsza emisja