Byli sobie wynalazcy: Maria Skłodowska-Curie (22)

(Il était une fois... les découvreurs: Marie Curie)

serial animowany Francja 1994   od 7 lat
Reżyseria:Albert Barillé
W skrócie:Skłodowska-Curie badała promieniowanie emitowane przez sole uranu. Wspólnie z mężem Piotrem Curie odkryła w 1898 polon i rad. W 1903 otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
poniedziałek, 30 grudnia
za 12 dni
8:00 Polsat Rodzina

Opis

Serial przedstawia historię wielkich odkryć i odkrywców, postaci i wynalazki, które zmieniły świat. Zaczyna od wielkich Greków: Arystotelesa, Archimedesa oraz starożytnych Chińczyków, prekursorów postępu. Seria zrealizowana jest niezwykle przystępnie, podaje mnóstwo wiadomości, wyjaśnia problemy. Przeznaczona jest dla dzieci w każdym wieku, ale zainteresuje również dorosłych. Przewodnikiem po prezentowanych zagadnieniach jest wszechwiedzący Mistrz. Za każdym razem wciela się on w inne postaci: Leonarda da Vinci, Gutenberga, Galileusza, Newtona, Pasteura, Edisona czy Einsteina. Objaśnia zasady działania telegrafu, opowiada o teorii ewolucji, a także o tym, jak działa gilotyna, telewizja i mikroprocesor. W serialu występuje też Peter, Pierrette, Jumbo i dwa czarne charaktery.

W tym odcinku

W dzisiejszym odcinku mali widzowie poznają postać polskiej uczonej, Marii Skłodowskiej-Curie. W 1891 roku wyjechała do Francji, gdzie studiowała na Sorbonie. Kontynuowała badania Antoine'a Henriego Becquerela nad promieniowaniem emitowanym przez sole uranu. Wspólnie z mężem Piotrem Curie odkryła w 1898 polon i rad. W 1903 państwo Curie wraz z Becquerelem otrzymali Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki. W 1911 roku Skłodowska-Curie dostała tę nagrodę po raz drugi - tym razem w dziedzinie chemii. Maria Skłodowska interesowała się rozwojem nauki w ojczystym kraju. W 1912 roku pomagała czynnie w organizowaniu Pracowni Radiologicznej Warszawskiego Towarzystwa Naukowego, zaś w roku 1932 - w utworzeniu Instytutu Radowego w Warszawie.