Byli sobie podróżnicy: Magellan i El Cano - pierwsza podróż dookoła świata (11)
(Il était une fois... les explorateurs: Magellan et Del Cano)
W skrócie: | Portugalczyk Ferdynand Magellan, jeden z wielkich odkrywców, w 1519 roku wyruszył w podróż dookoła świata. Dopłynął do Ameryki Południowej, a potem do Pacyfiku. |
---|
Oglądaj w telewizji
Data | Godzina | Stacja |
sobota, 22 marca za 12 dni |
9:20 | Super Polsat |
Opis
Zaledwie kilka wieków temu Ziemia stanowiła dla swoich mieszkańców nieznaną i pełną tajemnic przestrzeń. Dzięki tej serii bez wychodzenia z domu młodzi widzowie mogą znaleźć się w wielu ciekawych zakątkach globu, przeżyć niesamowite przygody oraz poznać zwyczaje ludzi z różnych epok i kultur. To pasjonująca opowieść o wielkich odkryciach geograficznych i podróżnikach, którzy tych odkryć dokonali. Dowiemy się, kim byli m.in. Aleksander Wielki, Vasco da Gama, Amerigo Vespucci, Ferdynand Magellan czy David Livingstone, poznamy trasy ich wędrówek i tereny, które odkryli lub podbili.
W tym odcinku
W tym odcinku mali widzowie poznają postać Portugalczyka Ferdynanda Magellana - jednego z najwybitniejszych żeglarzy i odkrywców. 20 września 1519 roku - za aprobatą króla hiszpańskiego Karola I - na czele pięciu karawel Magaellan wyruszył w wielką podróż dookoła świata. Dopłynął do Ameryki Południowej i wziął kurs na południe. Odkrył i zbadał cieśninę, która została później nazwana jego nazwiskiem. Następnie dotarł do oceanu, który nazwał Pacyfikiem. Magellan zginął na Filipinach w trakcie potyczki w krajowcami. Jego wyprawa potwierdziła ostatecznie kulistość Ziemi. Zachował się opis uczestnika podróży - Włocha Antonia Pigafetty.
Zobacz także
- Byli sobie podróżnicy: Pierwsi żeglarze - władcy Morza Śródziemnego (1) - serial animowany - sobota, 15 marca 9:20
- Byli sobie podróżnicy: Podboje Aleksandra Wielkiego (2) - serial animowany - niedziela, 16 marca 7:05
- Byli sobie podróżnicy: Wikingowie - niezwykli żeglarze (3) - serial animowany - niedziela, 16 marca 7:35
- Byli sobie podróżnicy: Jak powstało potężne imperium Dżyngis-chana (4) - serial animowany - niedziela, 16 marca 8:10
- Byli sobie podróżnicy: Śladami Marco Polo (5) - serial animowany - niedziela, 16 marca 8:45
- Byli sobie podróżnicy: Jak powstała chińska flota (6) - serial animowany - niedziela, 16 marca 9:20
- Byli sobie podróżnicy: Vasco da Gama - w drodze do Indii (7) - serial animowany - sobota, 22 marca 7:05
- Byli sobie podróżnicy: Jak powstała poczta (8) - serial animowany - sobota, 22 marca 7:35
- Byli sobie podróżnicy: Tajemnice podróży Krzysztofa Kolumba (9) - serial animowany - sobota, 22 marca 8:10
- Byli sobie podróżnicy: Amerigo Vespucci - odkrywca Nowego Świata (10) - serial animowany - sobota, 22 marca 8:45