BBC w Jedynce: Raj na Ziemi. Dziewicza planeta: Patagonia. Na krańcu świata (5/6)

(Eden: Untamed Planet: Patagonia. The Ends of the Earth)

serial dokumentalny Wielka Brytania 2021   od 7 lat
Reżyseria:Steve Cole
W skrócie:Filmowcy rozpoczynają podróż wysoko w Andach. Łańcuch górskich szczytów ciągnie się wzdłuż Patagonii, kształtując życie w tej tajemniczej krainie. Na północy, w ich cieniu, leży pustynia Atacama.

Oglądaj w telewizji

Data Godzina Stacja
nie znaleziono żadnej emisji

Opis

Dokumentaliści udają się w najodleglejsze zakątki naszej planety, by odkryć sekrety niewielu nietkniętych jeszcze ekosystemów. Od pustyni Namib po Patagonię tylko kilka miejsc na Ziemi pozostało w dużej mierze niezmienionych. Odizolowane od reszty świata zdołały obronić się przed najbardziej szkodliwymi skutkami ingerencji człowieka. Życie toczy się tam zgodnie z zamierzeniami natury. Twórcy zabiorą widzów w ekscytującą podróż do ostatnich miejsc będących rajem na ziemi. Zaprezentowane zostaną niesamowite, zapierające dech w piersiach krajobrazy, a także ekscytujące zachowania najpopularniejszych zwierząt na świecie. W każdym odcinku przedstawiony będzie inny wyjątkowy zakątek globu - od tajemniczych, spowitych mgłą lasów Borneo, po bujne piękno afrykańskiej równiny zalewowej Luangwa.

W tym odcinku

Dokumentaliści rozpoczynają podróż wysoko w Andach. Łańcuch górskich szczytów ciągnie się wzdłuż Patagonii, kształtując życie w tej tajemniczej krainie. Na północy, w ich cieniu, leży jedna z najbardziej suchych i niegościnnych pustyń na świecie - Atacama. To obszar o powierzchni ponad 100 tysięcy kilometrów kwadratowych. W niektórych miejscach opadów deszczu nie odnotowano od pięciuset lat. Na wysokości 4800 m n.p.m. promieniowanie ultrafioletowe jest tak silne, że skóra człowieka może ulec poparzeniu w zaledwie kilka chwil. Znajdą się jednak tacy, którzy czują się tu jak w raju. Co roku na wiosnę tysiące flamingów przylatuje z południowej Patagonii. Lądują w płytkich lagunach, by odżywiać się licznie występującymi tu glonami oraz skorupiakami solowcami, które nadają im charakterystyczne różowe ubarwienie.

Twórcy (pokaż wszystkich)